• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

    • Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

      Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével

Egészségmagazin 2018.05.25 Forrás: Nőgyógyászati Központ
Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével

Az intim fertőzésektől a súlyosabb betegségekig sokféle kórformára utalhat az erős alhasi fájdalom a nőknél.

Az alhasi fájdalmak az egyik leggyakoribb panasz a nők körében, mely jellemzően a menstruáció környékén keseríti meg az illető napjait. De mi a helyzet akkor, ha a fájdalom már szinte elviselhetetlen, illetve ha máskor is jelentkezik? A kérdésekre dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza adott választ.

Terhesség (méhen kívüli is)

A terhesség és a menstruációt megelőző tünetegyüttes igen hasonló is lehet, éppen ezért nem ajánlatos tüneteket keresni magunkon, amennyiben gyermekre vágyunk. A beágyazódást ugyanis van, hogy fájdalom kíséri, ráadásul nem ritka, amikor az első trimeszterben (esetleg később is) enyhe alhasi görcsöket lehet érezni a méhszalagok nyúlása miatt (erősebb görcs, vérzés esetén természetesen orvosi ellenőrzés indokolt). Erős görcs, alhasi, deréktáji fájdalom sajnos vetélést és méhenkívüli terhességet is jelezhet- így orvosi kontrollt, beavatkozás tesz szükségessé.

Petefészek/méhgyulladás

Amennyiben valaki alhasi fájdalmakkal küzd, úgy mindenképp érdemes petefészek, esetleg méhgyulladásra gyanakodni. A probléma általában bakteriális eredetű, és gyakori, amikor hólyaghurut szövődményeként, esetleg méhen belüli fogamzásgátló eszköz viselése miatt lép fel. Általános nőgyógyászati vizsgálat mellett ultrahanggal lehet megállapítani, és kezelése antibiotikummal, gyulladáscsökkentőkkel történik.

Endometriózis:

Az endometriózis egyik jellemző tünete az alhasi fájdalom, ami szexuális együttlétek és menstruáció során még erőteljesebbé válik. A betegség során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik és ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, ciklusra, vagyis ugyanúgy leválik menstruáció során. De míg ha a méhen belül van, akkor van lehetősége távozni a hüvelyen keresztül a szervezetből, ám a hasüregben ott marad, felhalmozódik, és gyulladást hegesedést provokál. Tünetei közt alhasi fájdalom, rendellenes vérzés, meddőség szerepel. A betegség gyógyszerrel, de legtöbbször műtéti beavatkozással orvosolható.

Mióma

A női szervezet egyik igen gyakori jóindulatú daganata a mióma, mely pár mm-től akár ökölnagyságúra is nőhet. A mióma röviden a méh izomszövetének daganata, melyre igen erősen hat az ösztrogén, így ösztrogéndominancia fennállása fokozza a kialakulás esélyét. Sokszor tüneteket nem okoz, ekkor megfigyelésen kívül nincs szükség egyéb tennivalóra, ugyanis klimax után jellemzően felszívódik. Nagy méret esetén alhasi fájdalmat, vizelési nehézséget, folyást, vérzészavarokat, meddőséget, trombózist is eredményezhet, ezért ekkor kezelni szükséges. Terápiája több féle úton történhet: gyógyszeres kezelés/mesterséges klimax előidézése/műtét/embolizáció.

Méhnyakrák

Alhasi fájdalmat sajnos méhnyakrák és az azt megelőző állapotok is okozhatnak, csakúgy, mint folyást vagy vérzészavarokat (bár legtöbbször tünetmentes). A diagnózishoz első körben méhnyakrákszűrésen kell részt venni, majd gyanús eredmény esetén - akár HPV elleni- gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelésen kell részt venni, majd a vizsgálatot ismételni szükséges. Súlyosabb esetekben, vagy ha a kezelés nem vezet eredményre, úgy a méhnyak kúp alakú kimetszése indokolt. A továbbiakról ennek eredménye alapján a kezelőorvos dönt.

Hólyaghurut

Csípő, égő érzés vizeletürítéskor, alhasi fájdalom, folyás, vérvizelés- ezek mind hólyaghurutra utalnak (köznapi nevén felfázásra). Jellemzően e-coli nevű kórokozó okozza, és hogy ne generáljon a probléma szövődményeket, antibiotikumos kezelés szükséges, melyet kiegészíthet tőzegáfonya kapszula fogyasztása- mondja dr. Hetényi Gábor.

Intim fertőzések

Bár az intim fertőzésekre általában a hüvelyi folyás megváltozása (kellemetlen szag, megváltozott állag, nagyobb mennyiség) hívja fel a figyelmet, ám alhasi panaszokkal is járhat, így panasz esetén érdemes erre is gondolni. Az orvos fizikális vizsgálattal és kenetvétellel megbizonyosodik a kórokozó típusáról, majd ettől függően javasol gyógyszeres, majd utána lactobacillus-helyreállító kezelést.

 

Kapcsolódó hírek

Legolvasottabb cikkeink