• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

    • Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

      Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

Biztonsági riasztás sugárzó páciensektől

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI

Kínos helyzetbe kerülhetnek a biztonsági kapuknál azok, akik sugárkezelésen estek át.

Kínos helyzetbe kerülhetnek a biztonsági kapuknál azok, akik sugárkezelésen estek át, vagy radioaktív izotóp volt a jelzőanyag vizsgálatuknál. A testükben maradt sugárzó anyagot a detektorok érzékelik és a lehetséges veszély miatt riasztanak.


Az orvosi képalkotó eljárásokban gyakran használnak radioaktív anyagot. A csont, pajzsmirigy, a szív vagy az agyi erek szkenneléséhez jelzőanyagként használják a sugárzó izotópokat.

 A páciensek tájékoztatása a következményekről azonban igen eltérő - állapította meg egy atlantai orvoscsoport kutatása.


A felhasznált radioaktív izotóp felezési idejétől függően (az idő, mely alatt a bejuttatott lebomló izotóp mennyisége a felére csökken) a vizsgálat után napokig, sőt akár hónapokig sugárforrásként él a vizsgálat alanya. Rákkezeléseknél radioaktív implantátumokat is alkalmaznak, mely a beültetéstől folyamatosan sugároz.


A páciensek megfelelő tájékoztatás híján egyre gyakrabban kerülnek kínos helyzetbe a megnövekedett biztonsági kockázat miatti ellenőrzések során.


Az Egyesült Államok Nukleáris Szabályzó Bizottsága azt javasolja a kórházaknak, hogy minden, radioaktív anyagot használó diagnosztikai vizsgálat és kezelés alkalmával pontosan tájékoztassák páciensüket a biztonsági riasztás lehetőségéről. Érdemes a vizsgálatról szóló dokumentumot is magánál tartaniuk ezeknek az embereknek. Így csökkenthetik a kellemetlenséget, mellyel akkor kerülnek szembe, miután egy biztonsági kapu sugárforrásként "leplezi le" őket.


A kutatók az Egyesült Államok 12 államában, 66 egészségügyi intézményben 89 szakdolgozó betegtájékoztatási gyakorlatát vizsgálták meg. Kevesebb mint kétharmaduk adott át dokumentációt páciensének. A dokumentáció tartalma is igen változatos volt. Standard kártya az alkalmazott radioaktív anyag minőségéről, mennyiségéről és felezési idejéről, mellette telefonszám további információk kéréséhez ugyanúgy előfordult, mint sima papírlapra kézírással odavetett pár sor.


A sugárkezelt páciensek mindegyike tudja, hogy ő maga is sugárforrásként viselkedik, vélték a megkérdezett szakdolgozók. A diagnosztikai vizsgálaton átesett emberekkel kapcsolatban az orvosok, asszisztensek húsz százaléka is úgy vélte, nincs tudatában annak, hogy a radioaktív jelzőanyag továbbra is jelen van szervezetében.


A Journal of Nuclear Medicine decemberi számában közölt tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy a radioaktivitást felhasználó diagnosztikai eljárások szaporodásával a páciensek tájékoztatása egyre fontosabbá válik.

Legolvasottabb cikkeink