• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

    • Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

      Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

Bőrteszt a Parkinson-kór korai felsimerésére

Lapszemle Forrás: pharmaonline.hu

Mind diagnosztikai szempontból, mind pedig az új gyógyszerek fejlesztését segítő módszerként mérföldkőként tekintik az eljárást.

A Parkinson-kór korai diagnózisához akár egy 5 mm nagyságú bőrdarabka is elegendő lehet a jövőben, számoltak be a Parkinson-kór diagnosztikájában új utakat nyitó lehetőségről az Acta Neuropathologica lapjain a kutatók - írta a pharmaonline.hu. Eddig a Parkinson-kór diagnózisa a tipikus tünetek, mint a rigor, a tremor és az akinézia megjelenéséig váratott magára. Mire azonban ezek a jelek szemmel láthatók, addigra általában a dopaminerg szinapszisok mintegy 80 százaléka már nem működik és a substantia nigra neuronjainak mintegy fele elpusztul. Az olyan korai jelek, mint a korlátozott szaglóképesség, a depresszió, illetve az emésztési zavarok nem-specifikusnak számítanak. Az alfa-szinuklein agyból való kimutatása pedig jelenleg csak a beteg halála után lehetséges. Márpedig a REM-fázisú alvászavarokkal küzdő betegeknél, illetve a Parkinson-kór korai stádiumában lévő pácienseknél a foszforilált alfa-szinuklein lerakódásai a betegség markerének tekinthetők.

Német kutatók először 2014-ben mutatták ki a bőr kis idegrostjain az alfa-szinuklein lerakódásait. Most a kutatócsoport 18 REM-alvászavaros betegnél, 25 korai fázisú Parkinson-kóros betegnél és 20 egészséges, kontroll-személynél vizsgálta azt, hogy milyen gyakorisággal fordul elő a bőrben a foszforilált alfa-szinuklein. A foszforilált alfa-szinuklein előfordulási gyakorisága a REM-fázisos alvászavaros betegeknél 55,6 százaléknak adódott, a Parkinson-kóros pácienseknél 80 százalék volt, míg az egészséges kontroll-személyek egyikénél sem találtak a bőrben alfa-szinuklein lerakódásokat. A teszt nemcsak a betegség korai felismeréséhez járul hozzá, de segíti azoknak a korai stádiumú pácienseknek az azonosítását és kiszűrését, akik a jövőben a Parkinson-kór korai stádiumában esetlegesen alkalmazható gyógyszerek klinikai kipróbálásába bevonhatók.

Legolvasottabb cikkeink