• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Komoly bajban az orosz egészségügy

Lapszemle 2019.12.14 Forrás: www.nepszava.hu
Komoly bajban az orosz egészségügy

Az egészségügybe befektetett rubelszázmilliók a „menedzserek” jóvoltából felszívódtak.

Az év elején még azt hitték, szerte Oroszországban minden készen áll arra, hogy sikeresen hozzáfogjanak az „Egészségügy” elnevezésű nemzeti program végrehajtásához, amely 2024-ig 78 évre emelné a várható átlagéletkort és 17 százalékkal csökkentené a halálozási arányt. A nagyszabású elképzelés az onkológiai ellátás technikai színvonalának emelésétől a gyerekgyógyászat fejlesztéséig számos területen ígért áttörést. Most az év végére kiderült, hogy a betegek -mint néhány szakértő megállapította - már csak a rohammentő megérkezésében reménykedhetnek. De ebben sem nagyon, mivel mentőkocsiból is nagy a hiány - írta a nepszava.hu.

A problémákat terjedelmes elemzésében boncolgató „Novaja Gazeta” szerint még Tatjana Golikova miniszterelnök-helyettes is elismerte, hogy az egészségügy tervezett optimalizálása kudarcot vallott. Anton Sziluanov, a másik miniszterelnökhelyettes pedig ehhez még hozzátette, hogy „a rendelőintézetek és területi kórházak sokasága rossz, hogy ne mondjam, rémes állapotban van”. Az egészségügyi minisztérium megállapítása szerint az ország 55 régiójában csökkent az orvosok száma. A kórházak és rendelőintézetek száma is jelentősen zuhant.

Az az elképzelés, hogy nagy egészségügyi központokat hoznak létre a kisebbek bezárásával, még a fejlett Svédországban is problémákat szült, Oroszországban azonban elképzelhetetlen nehézségeket vont maga után. A nagy távolságok miatt hosszú utazásokra kényszerülnek a betegek, ráadásul korszerűtlen, kátyús utakon, vagy autó hiányában a kiszámíthatatlan közösségi közlekedés igénybevételével. Minden jel arra utal, hogy a probléma kontrollálhatatlanná vált a Kreml számára. A befektetett rubelszázmilliók a „menedzserek” jóvoltából felszívódtak.

A lapnak nyilatkozó szakértők szavaiból kiderül, hogy az orosz családoknak csak a harmada engedheti meg magának, hogy ne várja ki az ingyenes onkológiai kezelést, és ugyanabban a kórházban kifizesse a soron kívüli beavatkozást. A betegek eleve nem bíznak meg az ingyenesen dolgozó orvosokban. S hogyan is bízhatnának, ha az a hivatalos előírás, hogy 12 percet szánhatnak egy betegre?! Ha többet szánnak, megbüntetik őket. Drámaian kevés a fogorvos, és ezért egyre több a beteg fogú ember. S ami aggasztó, növekszik az öngyógyítók száma.

Nem lebecsülhető probléma az is, hogy hiába rendelte el sok évvel ezelőtt Putyin elnök az orvosok és ápolók fizetésének jelentős emelését, pénzt nem kaptak ehhez a kórházak, ezért sorra bocsátottak el orvosokat és ápolókat, hogy a maradék pénzt odaadják a legjobbaknak.

További részletek a cikkben.

Legolvasottabb cikkeink