IV. Debreceni Kardiológiai Napok 
1999. március 4 - 6. Debrecen - DOTE 

1999.03.05. péntek >>Iszkémiás szívbetegség – a gyógyszeres és invazív kezelés hatékonyságának bizonyítékai (I. rész)

 diák
az előadás hangfelvétele:
A PTCA szerepe a krónikus iszkémiás szívbetegség kezelésében
Dr. Voith László (Debrecen)
      Mai szemléletünk szerint az iszkémiás szívbetegség kezelésében a gyógyszerek, a perkután transzluminális koronária angioplasztika (PTCA) és az aorto-coronariás bypass graft mûtét (ACBG) nem alternatívák, hanem egymás kiegészítõi ( 1 ).

      Ha gyógyszeres kezelés mellett a betegnek anginás panaszai vannak, és/vagy jelentõs reverzibilis szívizom iszkémia detektálható, koronarográfiát kell végezni, a >1,5 mm átmérõjû erek kritikus szûkülete (a proximális ép részhez viszonyítva >70%-os átmérõ-csökkenés  ill. <2 mm² keresztmetszet) invazív beavatkozást tesz szükségessé ( 2 , 3 ).

PTCA végzésekor lehetõség van az iszkémiáért felelõsnek tekinthetõ “culprit laesion”, vagy az összes kritikus szûkület tágítására. Az átlagosnál nagyobb rizikót jelent a nõi nem, a >70 éves kor, az instabil angina, a pangásos szív- és a krónikus veseelégtelenség, a bal fõtörzs és a proximális LAD szûkülete, a 3 ér betegség, a <0,30 ejekciós frakció, a tágítandó érbõl eredõ kollaterálisok. 1 ér betegségben, jó bal kamra funkció mellett, vagy ha a betegnél már ACBG mûtét történt, PTCA választandó, egyébként az indikáció alternatív ( 4 ). Jelentõs bal kamra károsodás vagy diabetes mellitus esetén elsõsorban, ha a betegnek egy funkcionáló koszorúere van, kizárólag mûtét jön szóba.
 A >3 mm átmérõjû erekben elektív, nagy disszekció vagy akut elzáródás esetén a >2,5mm átmérõjûekben is stent implantatiót kell végezni. Stent beültetése után a tágított szakasz keresztmetszete nagyobb, csökken a késõi resztenózisok aránya. A trombózisok száma a jelenlegi antikoaguláns kezelési lehetõségek mellett kevés. PTCA során miokardiális infarktus alakulhat ki malignus ritmuszavarral, kardiogén shock-al, ritkán elõfordul a koszorúér perforációja is. Az alacsony rizikójú beavatkozások mortalitása <1%, a magas rizikójúaké <6-8%. Ha a PTCA sikertelen, mûtétet kell végezni. Azonnali mûtétre az alacsony rizikójú esetek <1%-ában, a nagy rizikójúakéban 3-5%-ában kerül sor.

PTCA vs. gyógyszeres kezelés

            Az ACME vizsgálat ( 5 ) 1 ér betegségben szenvedõ betegei közül hat hónap után a gyógyszeres csoport 46%-a, a PTCA-s csoport 64%-a volt anginamentes, utóbbiak ergometriás teljesítõképessége is jobb volt. A gyógyszerrel kezeltek 9%-nál PTCA, a PTCA-val kezeltek 7%-nál CABG mûtét történt. A több ér betegeket randomizáló RITA-2 vizsgálat ( 6 ) 2-7 év után azt találta, hogy a PTCA-s betegek 6,3%-a halt meg vagy kapott miokardiális infarktust, ez a gyógyszerrel kezeltek között ez 3,3%-ban fordult elõ. Ugyanakkor a PTCA-s csoportban 7,9%-ban került sor mûtétre és 11,1%-ban újabb, nem randomizált PTCA-ra, míg a gyógyszerrel kezeltek 23%-nál kellett a késõbbiekben valamelyik revaszkularizációs beavatkozást végezni. A terhelhetõség az ACME vizsgálathoz hasonlóan szignifikánsan jobb volt a PTCA-s csoportban. Mindkét tanulmány szerzõi javasolják, hogy megfelelõ indikáció esetén érdemes a PTCA-t elvégezni.

PTCA vs. CABG

A proximális LAD szûkületében alternatívát jelent az art. mammaria implantatiója. A kétfajta beavatkozás akut kimetele ill. szövõdményei között lényeges különbség nincs, 2,5 év után a PTCA-s betegek között nem szignifikánsan több a miokardiális  infarktus és a mortalitás,  szignifikánsan a szükségessé váló redo PTCA ill. ACBG ( 7 ). A több ér betegeket analizáló RITA trial ( 8 ) szerint az ACBG mûtéthez viszonyítva PTCA-ban kevesebb a periprocedurális infarktus és a pneumónia, több az egy éven belüli reintervenció. 1 ér betegségben, relatíve jó bal kamra funkció mellett végzett, 6 hónapon túl eredményes PTCA-ban a várható 5 éves túlélés 95%, 10 év után 87%, 70 éves kor felett sem különbözik lényegesen az átlagpopuláció várható túlélési arányától. Több ér betegségben a PTCA-n és az ACBG-n átesett betegek között a túlélést illetõen szignifikáns különbséget nem találtak, az operáltak között kevesebbnek volt anginás panasza ( 8 , 9 ).
Figyelembe véve egy második mûtét nagyobb rizikóját, a siker reális esélyekor relatíve fiatal és idõs betegeken (<50 év és >70 év) elsõsorban a PTCA-t kell preferálni.
 
 

I r o d a l o m :








1.Jackson G: Stable angina: drugs, angioplasty or surgery? EHJ 1997;18(Suppl.II) B2-10

2.Ad Hoc Task Force on Cardiac Catheterisation. ACC/AHA guidelines for cardiac catheterisation laboratories. JACC 1991; 18: 1149-82.

3.Ziljstra F, et al.: Does the quantitative assessment of coronary artery predict the physiological significance of a coronary artery stenosis? Circulation 1987; 75:1154-61

4.Recommendations of the Task Force of the European Society of Cardiology: Management of stable angina pectoris. EHJ 1997; 18:394-413

5.Parisi AL, et al. A comparison of angioplasty with medical therapy in the treatment of sinle-vessel coronary artery disease. (ACME): NEJM 1992; 326:10-6.

6.RITA-2 Trial Participiants: Coronary angioplasty versus medical therapy for angina: the second Randomised Intervention Treatment of Angina trial. Lancet 1997; 350:461-8.

7.Goy JJ, et al: Coronary angioplasty versus left internal mammary artery grafting for isolated proximal left anterior descending artery stenosis. Lancet 1994; 343:1944-53.

8.RITA Trial Participiants: Coronary angioplasty versus coronary artery bypass surgery: the Randomised Intervention Treatment of Angina trial. Lancet 1993; 341:573-80.

9.Hamm WC, et al: A randomized study of coronary angioplasty compared with bypass surgery in patients with symptomatic multivessel disease. NEJM 1994; 331:1037-43
 
 
 














vissza a lap tetejére