Csontvelődonor kerestetik!
Közzétéve: 2006. 11. 06. 16:22 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2006. 11. 06. 16:22 -
• 2 perc olvasás
A világnapon donor toborzó kampány indul a hazai csontvelő regiszter bővítésére.
![]() |
A lehetőségeket bővítendő szakmai továbbképzéssel és a potenciális adományozóknak nyújtott őszinte felvilágosítással indul csontvelődonor toborzó kampány egy gyógyszergyár támogatásával, ám a Népegészségügyi Program keretében.
Mint megtudtuk, a várólistára évente 50-70 új beteg kerül fel, és még egyszer ennyien vannak azok, akik az előző év óta várnak donorra, ám az átültetések számának nem csupán a sejtadományozók hiánya szab gátat. Mint azt Miskovits Eszter, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója elmondta, bár a gyakorlatban minden működik, ám néhány fontos jogszabály még hiányzik. Az egészségügyi törvény kimondja például, hogy a donort költségtérítés illeti meg a vizsgálatokra való utazási kiadásai, illetve a néhány napos kórházi bentfekvés idején kieső keresete miatt, ám még nem született meg az a végrehajtási utasítás, mely előírja: ki, mennyit és hogyan fizessen. Mivel a csontvelő levétele invazív (testbe hatoló) beavatkozás, ezért végiggondolandó volna az is, kinek vagy melyik intézménynek kell felelősségbiztosítást kötnie a donor részére.
A finanszírozás szempontjából is adódnak még eldöntendő kérdések, hiszen emelhető a donációra jelentkezők száma, de a toborzás és a lépcsőzetes kivizsgálás költségei csak akkor „térülnek meg", ha egyszersmind a beavatkozások számát sem limitáljuk anyagi okokból. Éppen a pénzhiánnyal magyarázható, hogy egyre csökken a kórházak igénye a csontvelői őssejtek levételének másik módjával, a perifériás őssejtgyűjtéssel nyert vérkészítmények iránt, egyszerűen nincs pénzük rá – sorolta a megoldandó feladatokat a főigazgató.
Dr. Rajczi Katalin, az Országos Gyógyintézeti Központ a regisztert is működtető Immungenetikai Osztályának vezetője elmondta, bár kevés a hazai donor, munkatársai ugyanabból a kínálatból keresik a megfelelőt, mint amerikai vagy ausztrál kollégáik, mivel a nemzetközi nyílvántarás ma már 42 ország 75 őssejtregiszterének együttműködésével dolgozik, és csaknem 11 millió donor adatait tárolja. Éppen tavaly, a tizmilliomodik donor jelentkezése kapcsán intéztek felhívást azokhoz az országokhoz, ahol a nemzeti regiszterben kevés a donor: kampányokkal és folyamatos felvilágosítással igyekezzenek minél több adományozót megnyerni az össejtdonációnak, ennek szellemében indul most a magyar toborzás.
Mert bár igaz, hogy a „Te is lehetsz csontvelődonor!" felszólításra aligha rohannak tömegek a többszöri kivizsgálást követő, altatásban vagy érzéstelenítéssel végzett kórházi beavatkozásra, ám azoknak a leukémiás, limfómás vagy csontvelő-elégtelenségben szenvedő beteg gyerekeknek és felnőtteknek nincsen más esélyük, mint bízni abban, hogy a töbmillió felajánló között megtalálják nekik az életmentő egyetlent.
Ki jelentkezhet csontvelődonornak?Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek