Új gyógyszer a sclerosis multiplexre | Weborvos

Új gyógyszer a sclerosis multiplexre

Közzétéve: 2008. 09. 07. 16:03 -

• 2 perc olvasás

Az SM gyógyíthatatlan betegség, ám terápiával rendszerint hosszú éveken át fenntartható a betegek életminősége.

Weborvos Archívum
Vécsei László

A sclerosis multiplexet nem lehet úgy kimutatni mint a cukorbetegséget: nem elég egyetlen mérés, a klinikai tünetek mellett a kórlefolyás ismerete is szükséges a diagnózishoz. Erről Bencsik Krisztina, a szegedi klinika docense beszélt, aki az SM diagnosztizálása és kezelése kapcsán ismertette az eddig bevezetett terápiás eljárásokat. A gerincvelőt borító szigetelő hüvely, majd az idegrostok roncsolódásával járó SM még mindig gyógyíthatatlan betegség: az orvosi kezelések célja a betegek tüneteinek csökkentése, illetve az állapotrosszabbodás késleltetése, elodázása. Ugyan a korábbi évtizedekhez képest nagyon sok előrelépés történt, ma már a betegeknek egy jelentős része akár több évtizeden át is együtt élhet jó életminőségben a betegségével, az SM előbb-utóbb mégis aktívvá válik, s a folyamatos állapotrosszabbodás miatt sokan kényszerülnek tolókocsiba, illetve fekvőbetegekké válnak. Magyarországon 100 ezer lakosra 2,7 SM diagnózis jut évente, ami azt jelenti, hogy évről-évre mintegy háromszáz új sclerosis multiplexes beteget találnak az orvosok.

Rajda Cecília neurológus egy közelmúltban törzskönyvezett terápiát ismertetett. A havonta infúzióban beadható készítményt a nagyon agresszív kórlefolyású esetekben, valamint olyan betegeknél vethetik be, akiknél a korábban alkalmazott gyógyszerek nem hozták meg a kívánt hatást. Rajda Cecília hangsúlyozta: egyelőre személyes tapasztalataik nincsenek az új gyógyszerrel, s a lehetséges mellékhatások miatt rendkívüli körültekintéssel adható a készítmény az orvos által arra alkalmasnak ítélt betegnek. A gyógyszert, amennyiben orvosilag indokoltnak látják az alkalmazását, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár méltányossági eljárás keretében finanszírozza.

Komoly Sámuel, a pécsi Neurológiai Klinika igazgatója elmondta: az SM későbbi, súlyos állapotrosszabbodással járó fázisában (a szekunder progresszióban) egyelőre nincs hatékony gyógymód, az orvosok a tüneti kezelésre kénytelenek szorítkozni. Ugyancsak kérdés az is, hogy mi okozza a sclerosis multiplexet, erre mind a mai napig nincs egyértelmű válasz. A jelenleg alkalmazott terápiákról szólva Komoly Sámuel kiemelte a megfelelő mértékű fájdalomcsillapítás fontosságát, s az antidepresszánsok alkalmazásával szerzett kedvező tapasztalatokat.

A TEVA által is támogatott szegedi SM napra több száz beteg érkezett az ország minden tájáról. A Sclerosis Multiplexes Betegek Országos Egyesülete (SMBOE) égisze alatt megrendezett találkozón az orvosi előadások után a betegeknek lehetőségük nyílt a személyes konzultációra, majd szórakoztató programokkal folytatódott a rendezvény. Németh Ferencné, az SMBOE alelnöke a Weborvosnak elmondta: bár sok betegnek megterhelő több száz kilométert utazni egy-egy hasonló találkozóra, ezeknek a rendezvényeknek mégis nagy jelentősége van azáltal, hogy a betegek vezető neurológusoktól, első kézből kapnak hiteles információkat, másrészt megoszthatják egymással tapasztalataikat, valamint a sorstárközösség révén erőt meríthetnek a hétköznapok sokszor keserves küzdelmeihez.

Kövess minket!

Sclerosis Multiplex

Kapcsolódó cikkek