A magánmentőket is meglepte a miniszteri bejelentés
Közzétéve: 2006. 08. 02. 13:22 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2006. 08. 02. 13:22 -
• 2 perc olvasás
A feladat átvétele mellett felülvizsgálatra szorul a finanszírozásra szánt összeg nagysága.
![]() |
A magánmentősök jelenleg 320 kocsival dolgoznak, járműveik kihasználtsága az elnök szerint 300 százalékos. A betegek – többek között a dializáltak és az onkoradiológiai terápiára szorulók – számának folyamatos növekedése is szükségessé teszi a kocsik számának növelését. Amennyiben az OMSZ feleslegessé váló betegszállító autóinak átvétele gyors ütemben – egy-két hónap alatt – lebonyolítható, úgy megoldható ez a gond. Fogasabb kérdés a finanszírozás.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) úgynevezett beteg-kilométerenként 82 forintot fizet, akár az OMSZ, akár valamelyik magántársaság végzi a munkát. (Az egészségbiztosító csak azokat a kilométereket fizeti, amikor a kocsiban beteg van.) A betegszállítási kassza az elmúlt években alig nőtt: az elmúlt négy évben 5,9-ről 6,3 milliárdra emelkedett, miközben a gázolaj ma már 36 százalékkal drágább, mint 2003-ban volt.
Magyarországon ÁNTSZ engedély birtokában bárki végezhet betegszállítást. Egyetlen korlát létezik: az OEP felül zárt kasszája. Ahhoz, hogy ez ne „boruljon" vagy a kasszában lévő pénzt kell növelni, vagy szabályozni kell a betegszállítást, vagyis azt, hogy ki, kinek, milyen esetben rendelheti meg a szolgáltatást.
Bíró Ferenc elismerte, jogosak azok az OMSZ-szos kifogások, miszerint a magáncégek gépkocsiparkja alkalmatlan fekvő betegek szállítására. Tény, hogy az említettek 80 százalékát az OMSZ fuvarozta, a magánmentősök azonban az elmúlt években megkezdték a felkészült erre a feladatra is. OEP finanszírozásba az utóbbi időben kizárólag fekvőkocsikat fogadott be az a bizottság, amelynek az egyesület elnöke is tagja. Ez azonban szintén felvett finanszírozási kérdéseket. A 82 forintos kilométerpénzből ugyanis lehetetlen a fekvőszállításnál kötelező két mentős bérének kigazdálkodása. Bíró Ferenc példája szerint tíz kocsiból egy még lehet ráfizetéses, ennél több azonban már nem.
Közben a mentősök szakszervezete Szabó Endréhez, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) vezetőjéhez fordult: járjon közbe Kiss Péter munkaügyi miniszternél az ágazati egyeztetés megkezdése érdekében. Szerintük ugyanis ilyen mértékű létszámleépítésnél – hozzávéve az ÁNTSZ-nél bejelentett több száz fős elbocsátást is – már elengedhetetlen az ágazati színtű tárgyalás. Jövő hétre pedig összehívják a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének országos elnökségének ülését – tudtuk meg Toma Lajos szakszervezeti vezetőtől.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek