Gyógyszergyár a vállalati reputációs lista élén

Közzétéve: 2010. 12. 28. 12:24 -

• 4 perc olvasás

Erős a generikus verseny és az árerózió – mondja Bogsch Erik, a Richter gyógyszergyár vezérigazgatója.

Weborvos Archívum

- Gyakran nekikeseredett, amikor cégvezetőként megnyilvánul, s nemkülönben ilyen, amikor a MAGYOSZ elnökeként közszerepel. Eközben az Ön által irányított Richter Gedeon gyógyszergyár sikert sikerre halmoz. Akkor mi az elégedetlensége oka?

- Szeretnénk azt látni, hogy a hazai gyógyszeripar a jelenleginél kedvezőbb jogszabályi környezetben működik a magyar piacon. Noha a Széchenyi Tervben a gyógyszeripart stratégiai húzóágazatként szerepeltetik, ennek ellenére a jogszabály-alkotási folyamat nyomán jelentős elvonásokat kell elszenvednünk. A mindenkori kormányzat számára megannyi javaslatot tettünk le arra vonatkozóan, hogy a gyógyszerkasszán belül milyen strukturális átalakításokra lenne szükség, melyek jelentős megtakarítást jelentenének, de ezek sajnálatosan nem értek célt.

- A Gyurcsány kormány idején számtalan gonddal kellett megküzdeniük. Az ember azt hinné, az Orbán kormány alatt komoly változásokat várhatnak. Mennyi ennek a realitása, illetve mely területeken maradnak meg az elképzelések a „vágy" szintjén?

- A jelenlegi kormányzat és a gyógyszeripar között párbeszéd kezdődött, aminek természetesen nagyon örülünk, és amit pozitívumként értékelünk. Tisztában vagyunk a nehéz makrogazdasági környezettel, s tudjuk, ebben kell az egészségügynek működnie. Mint ahogy azt is értjük, az egészségügyön belül az intézményi ellátórendszer működése és finanszírozása a prioritás. Ugyanakkor fontos lenne, hogy a fiskális szempontok mellett a versenyképességi-, iparpolitikai szempontok nem kevésbé hanyagolhatóak el, hiszen a hazai gyógyszeripar igen magas szellemi hozzáadott értéket és jelentős nemzetgazdasági hozzájárulást jelentő ágazat. Sajnos a versenyképességünkre a jelenlegi piaci szabályozás erősen negatívan hat, miközben ennek megtartása az egész ország érdeke lenne! Mi pedig nem tehetünk mást, mint bízunk abban, hogy a jogszabály-alkotás során előbb-utóbb ezeket a szempontokat is figyelembe veszik…

- Ha az iparágnak cseppet sem kedvező a környezet, akkor mivel magyarázza a Richter Gedeon Nyrt. cseppet sem elvitatható eredményeit? Mit tesznek azért, hogy a Richter máig nemcsak márkanév, hanem neves, nemes márka?

- Kérem szépen, az eredmények mögött hosszú távú tudatos vállalati stratégia, kemény munka és egy elkötelezett csapat áll. Például 2010-ben két olyan stratégiai jelentőségű akvizíciót is lebonyolítottunk, amelyek hosszú távon járulnak majd hozzá a Richter sikeres működéséhez. A neves márkanév és a reputáció szorosan összekapcsolódik, aminek egyik kulcseleme a hitelesség. Büszkék vagyunk arra, hogy idén a Richter vezeti a hazai vállalati reputációs listát.

- Mit jelent Önöknek a társadalmi felelősségvállalás?

- A társadalmi felelősségvállalás a mi értelmezésünkben komplex fogalom. Az oktatás-, az egészségügy támogatása és a mecenatúra mellett – amire igen jelentős összegeket költünk – a fenntartható fejlődés prioritását, a transzparens vállalati működést, a felelős vállalatirányítást és a dolgozóinknak biztosított belső szociális hálót egyaránt magába foglalja. Például idén tízéves „Rátz Tanár Úr Életmű Díj", amivel középiskolai kémia- és biológiatanárokat támogatunk, akár követendő lehet minden vállalat számára.

- Az újságírónak mindig élmény hírt adni egy sikerről, főleg, amikor aktivitásról számolhat be az Olvasóknak. Mi motiválta idén a Richter Gedeon Nyrt.-t abban, hogy egyetemekkel kooperáljon, szűrővizsgálatokat generáljon stb.?

- Az egyetemi szféra és az ipar közötti együttműködés kiemelt jelentőséggel bír az innovációs folyamatban, hiszen számunkra fontos, hogy alapkutatásból nagyipari szinten hasznosítható projektek kerüljenek ki. A Richter több mint 30 egyetemi tanszékkel tart fent kutatási együttműködést, mégpedig azokkal az intézményekkel, amikben magas színvonalú munka folyik. A jelenlegi egészségügyi ellátórendszerben a prevenciónak nincsenek meg az intézményi keretei, miközben ismerve a hazai lakosság szomorú egészségügyi mutatóit, erre hatalmas szükség lenne. Úgy gondoljuk, hogy mi ebben igenis tudunk szerepet vállalni. Hát sok egyéb között ezért is indítottuk útjára a ma már nagyon sikeres Richter Egészségváros programsorozatunkat.

- Miként értékeli a hamarosan magunk mögött hagyandó 2010-es esztendőt? Érdekel a vállalatvezető és a MAGYOSZ elnök véleménye. És, ha válaszol a kérdésre, kíváncsi vagyok a magánember meglátásaira is.

- Az idei év minden szempontból igen nehéz volt. Minden piacon nehéz körülmények között kellett helytállnunk, a régióban mindenhol érezhető a gazdasági pénzügyi válság hatása. Minden országban jelentősek a kormányzati törekvések a gyógyszerár-támogatási keretek leszűkítésére, továbbá erős a generikus verseny és az árerózió. Ennek ellenére a már említett két jelentős akvizícióval – ennek keretében egy svájci innovatív céget, valamint egy német vállalat nőgyógyászati portfólióját vettük meg – hatalmasat léptünk előre. Ugyanis megerősítettük jelenlétünket a nőgyógyászati terápiás területen, ki tudjuk építeni saját értékesítési hálózatunkat a nyugat-európai országokban, és nem utolsó sorban a központi idegrendszer mellé a nőgyógyászat is beemelődött az originális kutatási tevékenységünkbe. Jelentős eredmény az is, hogy az originális kutatásban van olyan projektünk, amely már az úgynevezett Fázis III. vizsgálati szakaszban tart. Mint MAGYOSZ elnök sajnos nem tudok ilyen sikerekről beszámolni, de biztos vagyok abban, hogy a Széchenyi Tervben foglaltaknak megfelelően a kormányzat mint hosszú távú partnerre tekint majd ránk, és megszűnik az a helyzet, miszerint a hazai piac az egyik legnehezebb terep számunkra, ahol a hazai gyártók igen kedvezőtlen elbánásban részesülnek. Magánemberként is nehéz volt az idei év. Rengeteget dolgoztam. Igaz, ebben nagy segítségemre voltak elkötelezett és hatalmas munkabírású kollégáim. Végső soron minden vállalati teljesítmény az emberi tényezőn múlik, amiben mi a Richternél erősek vagyunk.

– Végül, az évbúcsúztató után mire számít az előttünk álló újesztendőben?

- Nem kevesebbre, mint hogy a 2011. számunkra az idei akvizíciókat követően a konszolidáció éve lesz.

- Köszönöm a beszélgetést, boldog új esztendőt kívánok!

Kövess minket!

Richter Gedeon Nyrt. gyógyszeripar
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek