Szakmai kollégiumok: tizenkét választott ember
Közzétéve: 2010. 09. 02. 16:50 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2010. 09. 02. 16:50 -
• 2 perc olvasás
Jövő év elején állhatnak fel az új testületek, amelyektől rugalmasabb, hatékonyabb munkát vár Szócska Miklós.

Mától átmeneti jelleggel működnek a szakmai kollégiumok, amelyek hitelét vissza kell állítani, jelentette be ma Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár. Utalt arra, hogy a kollégiumok választási eljárása vita tárgya volt 2009-ben, emiatt sokat veszítettek hitelességükből a tanácsadó testületek.
2009 áprilisában negyven orvosi, három gyógyszerész, öt szakdolgozói és egy informatikai kollégium alakult. Szócska Miklós szerint ekkora „tömeg" nem képes hathatósan támogatni az egészségügyért felelős vezető munkáját, ezért kisebb, de hatékonyabb szervezetben gondolkodnak.
Az államtitkári szakértői kollégium tizenkét fős lesz, s a majdan újonnan alakuló testületek az elképzelések szerint jobban reprezentálnák az egészségügyi dolgozók életkorát, vagyis több fiatal orvos, gyógyszerész, szakdolgozó válna tagjaiká.
Szócska Miklós szerint elképzelhetetlen eredményes működésük megfelelő erőforrások és infrastruktúra biztosítása nélkül, amely eddig nem volt. Az anyagi forrásokat az átcsoportosítandó uniós egészségügyi fejlesztési pénzekből kívánják biztosítani.
Kiemelte, hogy rendszerszintűvé kell tenni az országos csúcsintézmények és a szakfelügyelet (OSZMK) közötti kapcsolatot az eredményes tanácsadó munka érdekében.
Természetesen a kollégiumok szakmai feladatai semmit nem változnak: továbbra is a mindenkori tárcavezető tanácsadó testületeként dolgoznak, valamint részt vesznek a szakmai minimumfeltételek kidolgozásában, illetve szakterületenként meghatározzák a gyógyító eljárásokat szabályozó protokollokat. Ám semmit nem akarnak rákényszeríteni a szakmákra, nem akarják kész helyzet elé állítani a kollégiumokat, így a jogszabályoknak megfelelően, de átmeneti jelleggel működnek a testületek ez év végéig, tette hozzá az államtitkár.
A tanácsadó testület felállításához számítanak a szakma véleményére: az egészségügyben dolgozók javaslatot tehetnek arra, ki képviselje őket a tizenkét fős grémiumban. A javaslatokat a szakmaikollegiumok@nefmi.gov.hu e-mail címre lehet eljuttatni hétfőtől szeptember végéig. Az egyeztetéseket és a koncepció megalkotását követően 2011 elején állhatnak fel az új szakmai kollégiumok.
Vélhetően nem lesz vita tárgya a hatékonyabb, gördülékenyebb tanácsadói munka igényének elfogadása az érintettek körében, ám a létszámcsökkenés nem biztos, hogy osztatlan sikert arat, hiszen annak idején a feladat mellett a létszámhoz is ragaszkodtak a testületek vezetői.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek