Demonstráció az egészségbiztosítás átalakítása ellen
Közzétéve: 2007. 10. 27. 11:23 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2007. 10. 27. 11:23 -
• 2 perc olvasás
Tiltakozó akciókat, várhatóan több területen ágazati sztrájkot és tüntetést hirdet november 21-re a Liga Szakszervezetek az egészségbiztosítás tervezett átalakítása miatt.

Ezt Gaskó István, a tömörülés elnöke közölte hat szakmai és érdekvédelmi szervezet vezetőjével együtt tartott pénteki budapesti sajtótájékoztatón.
Kifejtette: a szakszervezet november 21-én, amelyet a társadalmi szolidaritás napjának tekint, tüntetést szervez a fővárosban az Alkotmány utca és a Kossuth Lajos tér találkozásánál.
A tiltakozó akciót támogatja a Magyar Orvosi Kamara, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Munkástanácsok Szövetsége, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, valamint a Professzorok Batthyány Köre. Ezen szervezetek egyaránt elfogadhatatlannak tartják az üzleti biztosítók beléptetését a rendszerbe.
Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara titkára azt mondta, hogy továbbra sem látják az átalakítások célját és irányát, csupán pénzkivonásnak tartják a kormányzati elképzeléseket.
Utalva a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal előző nap nyilvánosságra hozott koncepciójára, hangsúlyozta: igenis van alternatíva. Ugyanakkor problémának tartotta, hogy a lakosság nincs megfelelően tájékoztatva, sok esetben dezinformált a várható változásokról.
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke felszólította a parlamenti képviselőket, hogy ne szavazzák meg a kormány javaslatát. Mint mondta, nem azért küldték a képviselőket a parlamentbe, hogy az állampolgárok által befizetett járulékokat magánbiztosítók profitjává konvertálják. Hozzátette: nem lehet eléggé hangsúlyozni az üzleti biztosítói modell társadalomra jelentett veszélyét. Ez a nemzetközi tapasztalatok alapján szociális katasztrófát fog okozni, vesztesei, a magyar családok, a nagycsaládosok lesznek - mondta. A NOE elnöke tiltakozásának adott hangot amiatt is, hogy a társadalom feje felett döntenek.
Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint egyetlen kormány sem teheti meg, hogy a társadalmi elégedetlenséggel szemben erőből átvigye elképzeléseit, anélkül, hogy értő fülekkel meghallgatná az alternatív javaslatokat. Az érdekvédő jelzésértékűnek nevezte a szervezetek összefogását. Mint mondta: ezt nem lehet lemosni azzal, hogy úgyis abbahagyják, a társadalom nem fogja abbahagyni.
Szakolczai György, a Professzorok Batthyány Körének képviseletében a kormány koncepcióját propagandairatnak minősítette, amely ellentétes a nemzetközi tapasztalatokkal és külföldi ajánlásokkal, valamint a tudományos állásponttal egyaránt.
Véleménye szerint, ha megvalósulnak a kormányzati elképzelések, akkor nem verseny jön létre, hanem területi monopóliumok.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Szövetségének vezetője az Országgyűlés elnökének felelősségéről beszélt, szerinte hatástanulmányok nélkül törvények nem kerülhetnének a parlament elé.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek