Kormány előtt a madárinfluenza-üzlet

Közzétéve: 2005. 11. 30. 08:29 -

• 2 perc olvasás

A kabinetnek arról is döntenie kell, hogy befektet-e a gyártókapacitások bővítésébe.


Bujdosó László országos tiszti főorvos egy tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, a madarakra veszélyes H5N1 vírus elleni vakcinából húszmillió adagra lenne megrendelés, 100 milliárd forint lenne az árbevétel. A jelenlegi feltételekkel az államnak az összegből tíz százalék jutna, de nincs meg a termék, amit el lehetne adni. A madárinfluenza elleni vakcinának még az emberen való klinikai kipróbálása folyik. A szer legkorábban márciusban kaphat törzskönyvet. Tisztázni kell, hogy a gyártó, a vakcinát fejlesztő állami szervezet, valamint az alapvírust biztosító Egészségügyi Világszervezet milyen arányban tulajdonosa a készítménynek. Az ÁNTSZ már jelezte a WHO-nak, megvenné az alapvírus tulajdonjogát. Ha az ÁNTSZ tulajdonába kerül, az oltóanyagból származó bevétel mostani állami része is növekedhet - idézi a Népszabadság.


Jankovics István, az OEK főorvosa elmondta, a A WHO igyekszik felgyorsítani a H5Nl-vírus modellvakcinájának előállítását. Ennek oka, hogy két multinacionális oltóanyaggyárnak e vírus ellen kifejlesztett vakcinájáról kiderült: hatásosságához a normál influenzaoltás hatszorosa szükséges, így a világ oltóanyag-kapacitása nem lenne elégséges a járvány megakadályozására.

Ők teljesen új vakcinagyártó technológiával dolgoztak, ám a magyarok a szezonális influenza-oltóanyag gyártásában évek óta bevált módszert alkalmaztak, legyengített H5N1-vírust használtak, így a szezonális influenzavakcinához hasonló gyorsasággal megtörténhet az új oltóanyag törzskönyvezése, s hasonló gyorsasággal állíthatják elő és törzskönyveztethetik a H5N l-vírustörzs mutánsa elleni vakcinát is.

Az Egészségügyi Világszervezet hivatalosan nem erősítette meg azt a Kínából származó friss hírt, hogy az ázsiai országban megjelent volna a H5N1 madárinfluenza-vírus emberről emberre terjedő enyhe mutációja - hangsúlyozta a Világgazdaságnak Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) főigazgató főorvosa. A tájékoztatón elhangzott: Magyarországon még nem mutatták ki a szezonális influenzavírust, bár kisebb vírusfertőzéseket jeleztek a szakemberek. Hetven háziorvos hetente küldi a betegektől levett mintát az OEK-nek. A múlt évihez hasonló intenzitással folyik az oltás, 1,3 millióan - idősek, krónikus betegek, fertőzésveszélyes helyeken dolgozók - térítésmentesen jutnak hozzá az itthon gyártott vakcinához.

Kövess minket!

madárinfluenza
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek