Megindított szülés hipertóniában | Weborvos

Megindított szülés hipertóniában

Közzétéve: 2009. 08. 04. 10:36 -

• 1 perc olvasás

A szülésindítást a klinikai gyakorlat szerves részének kellene tekinteni magas vérnyomásos kismamák esetében.

Weborvos Archívum

Azoknak a nőknek, akiknek a vérnyomása megemelkedik várandósságuk folyamán, a 37. terhességi hét után indított szüléssel kellene világra hozniuk gyereküket - állítják holland kutatók a Lancet orvosi szaklapban megjelent tanulmányukban.

A preeklampsziának nevezett terhességi szövődményben a várandós nőknél a babavárás második vagy harmadik trimeszterében magas vérnyomás alakul ki, ezzel egyidejűleg fehérje jelenik meg vizeletükben.

Corine M. Koopmans, a hollandiai Groningen egyetemi orvosi központjának munkatársa kollégáival 756 nőnél indította el a szülést intravénás hormonadagolással vagy a magzatburok megrepesztésével, illetve szorosan követték a terhes nők állapotát. Eredetileg 1153 nő volt a csoportban, ám 397 visszautasította, hogy részt vegyen a próbában, de engedélyezte orvosi adatainak felhasználását a tanulmányban.


A kutatók szerint a 37. terhességi hét utáni szülésindítás csökkentette a súlyosan magas vérnyomás kialakulásának kockázatát és kevesebb császármetszésre volt szükség. Egyik csoportban sem halt meg sem anya, sem újszülött.


A Lancet szerkesztőségi hozzászólásában Donna D. Johnson, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem munkatársa kiemeli, hogy a szülésindítást a klinikai gyakorlat szerves részének kellene tekinteni magas vérnyomásos kismamák esetében.

Kövess minket!

magas vérnyomás - hipertónia - hipotónia terhesség - terhesgondozás

Kapcsolódó cikkek