Oltási prioritást kérnek a mentális betegséggel élőknek

Közzétéve: 2021. 01. 17. 11:46 -

• 1 perc olvasás
Google Állítsd be, hogy a Weborvos az elsők között legyen a Google-találatokban!

Négyszer magasabb a világjárvány okozta halálozás a szkizofrén betegeknél. 

Kiemelt kockázatot jelent a COVID a mentális betegséggel élők számára. Négyszer magasabb a világjárvány okozta halálozás a szkizofrén betegeknél és két és félszer magasabb azoknál, akik súlyos depresszióban, vagy bipoláris rendellenességben, vagy figyelemzavarban szenvednek.Ezért fontos,hogy ők is kerüljenek az elsők közé, akik oltáshoz juthatnak - olvasható a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF) közleményében.

A súlyos mentális betegségek kialakulásában komolyan szerepe van számos szociális tényezőnek, nehézségeket jelentenek az állandóan változó szabályok,kötelezettségek követése is. Ezért a súlyos mentális betegség a COVID-fertőzés egyik fő kockázati tényezője,amit átfogó vizsgálat igazolt. Ezek az emberek valószínűbben kapnak sokféle fizikai betegséget, például szív-és érrendszeri, légzőszervi betegségeket, vagy 2-es típusú diabetest. Az elhízás kockázata is jelentős. A legújabb tanulmányok, amelyeket több,mint 61 millió érintetten végeztek, kimutatták a súlyos mentális megbetegedések és a mortalitás fokozott kockázata közötti összefüggést.

Ezeknek az embereknek fokozott a kockázata a COVID szövődményeire is, ezt a magasabb kórházi és halálozási arány tükrözi.Az az USA Nemzeti Tudományos Akadémiája 3 etikai alapelvet támogat. Ezek között szerepel, hogy akik különösen veszélyeztetettek, egyenlő esélyt kell részükre biztosítani a sérülékenyebb csoportok között. Így a súlyos mentális betegséggel élőkre különös tekintettel-erre hívja fel még időben a figyelmet Radó Iván,a PÉF elnöke - zárul a közlemény. 

Kövess minket!

Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek