Sebfelelőst minden osztályba! | Weborvos

Sebfelelőst minden osztályba!

Közzétéve: 2007. 11. 15. 15:24 -

• 2 perc olvasás

2008-év végére a hazai általános iskolák felső tagozatának minden osztályában legyen egy gyermek, aki ért a sebek ellátásához.

Weborvos Archívum

Ez a célja a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt ma indított kampányának, amely keretében jövő év májusig 1500 általános iskolába juttatnak el sebellátásra szolgáló elsősegély ládát és segítik a sérülések ellátásához kellő ismeretek megszerzését – mondta a civil szervezet elnöke. Gubert Róbert hozzátette: az iskolákat levélben tájékoztatják a program céljairól és fontosságáról, ezután pedig várják a jelentkező intézmények válaszát. Az első 1500 iskola kiválasztásánál előnyt élveztek a megyeszékhelyeken és nagyobb településeken lévő intézmények, 2008 végéig azonban minden hazai általános iskola, amelyik jelentkezik, részt tud venni a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt akciójában.

Dr. Xantus Gábor orvos-szakértő elmondta, hogy a banális sérülések okozta egészségügyi problémák miatt kell gyakran a gyermekeknek otthon maradniuk és egyúttal kimaradniuk az iskolából. A különböző sérülések okozzák a második legtöbb hiányzást a fertőző betegségek után a kisiskolások körében. Ugyanakkor kevesen értenek a sebek ellátásához az iskolákban és a családokban is. Ezért fontos a tudatos egészségügyi nevelés részévé tenni a sebek ellátását és az ehhez kellő anatómiai ismeretek oktatását. A leggyakoribbak a bőrsérülések, melyek ellátását a kampány során előadásokon, játékos vetélkedőkön ismerhetik meg a gyerekek. Ugyanakkor az iskolások körében népszerű Internet és mobiltelefon lehetőségeit is ki akarják használni az ismeretek továbbításában.

Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, dr. Göndöcs Zsigmond is úgy vélte, hogy fontos az alapvető sebellátási ismeretek elsajátítása iskolás korban. Hiszen bár a mentők hazánkban a sürgős esetek 78 százalékánál 15 percen belül a helyszínre érkeznek, gyakran a vérző sebesültek esetében az életet csak az azonnali elsősegélynyújtás mentheti meg. Ám nemcsak az ismeretek elsajátítása fontos, hanem szemléletváltás is kell ahhoz, hogy valóban azonnali segítséget kapjon az iskolákban és akár másutt is egy sebesült.

Major János a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt Sebfelelős programvezetője elmondta, hogy az iskolákban és táboroztatások idején sebellátási bemutatókat szerveznek, valamint 2008 májusában Guinness-rekord kísérletet is terveznek. Ez utóbbin azt szeretnék, ha Zánkán egyszerre, egy időben, egy helyen lenne a legtöbb sebkezelő. Major János elmondta, hogy a sebfelelős kampányt 2008 után is szeretnék folytatni, ám ez főként az anyagiakon és szponzorok jelentkezésén múlik. A most meghirdetett akciónak várhatóan 5 millió forint lesz a költsége.

Kövess minket!

Magyar Vöröskereszt

Kapcsolódó cikkek