Vatikán: nemet mondanak az őssejtkísérletekre | Weborvos

Vatikán: nemet mondanak az őssejtkísérletekre

Közzétéve: 2008. 12. 12. 14:16 -

• 1 perc olvasás

A Vatikán továbbra is ellenzi az őssejtkísérleteket, a fogamzásgátló szereket.

Weborvos Archívum

A Vatikán elítéli a mesterséges megtermékenyítést, az embriók őssejtjeivel végzett kutatást, az embert érintő klónozást és a fogamzást gátló gyógyszerek használatát - derül ki egy pénteken közzétett dokumentumból.

A Dignitas Personae (az emberi méltóság) címet viselő, a bioetika kérdéseivel foglalkozó állásfoglalás "a magzatelhajtás bűnével egyenlőnek" tekinti az esemény utáni tablettát és az RU-486 gyógyszert. Utóbbi gátolja azon hormonok működését, amelyek lehetővé teszik a megtermékenyített petesejt beágyazódását az anyaméhbe.

A dokumentum arra törekszik, hogy korszerűsítse az egyház álláspontját a bioetikai kérdésekben az orvostudomány legújabb vívmányainak tükrében.

A Dignitas Personae leszögezi: az emberi életet legelső fázisától kezdve tiszteletben kell tartani. Ennek értelmében az emberi embriónak is személyeket megillető méltóságot kell biztosítani.

A mesterséges megtermékenyítés legtöbb formáját el kell vetni, mert ezek a házastársi aktust helyettesítik, márpedig ez utóbbi a felelős gyermeknemzés egyetlen méltó módja - olvasható a Vatikán állásfoglalásában. A régóta várt dokumentum elítéli az in vitro megtermékenyítés módszerét is, mert az eljárás pusztán sejtek csoportjának tekinti az embriót.

A hittani kongregáció által kiadott állásfoglalás mindazonáltal helyesli a génterápia bizonyos formáit. Morális szempontból azonban csak a felnőttek őssejtjeivel végzett kutatást tartja elfogadhatónak, mert - mint rámutat - a magzati őssejtkutatás az embrió elpusztításával jár.

Kövess minket!

Vatikán

Kapcsolódó cikkek