Élhető élet új szívvel | Weborvos

Élhető élet új szívvel

Közzétéve: 2010. 09. 02. 08:38 -

• 2 perc olvasás

A transzplantációs listán általában öt és tíz között mozog a várakozó gyermekek száma.

Weborvos Archívum

A fővárosi Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben az elmúlt három évben összesen tizenkét életmentő gyermekszív-transzplantációs műtétet hajtottak végre. Ez a program az intézetben 2007 áprilisában indult, néhány hónappal később elvégezték az első magyarországi csecsemőszív-transzplantációs műtétet is, mégpedig az akkor nyolc hónapos Zsófián, és a kórház a közelmúltban újabb sikeres szívátültetést hajtott végre az ötéves Zsolton.

Utóbbival kapcsolatban Ablonczy László gyermekkardiológus elmondta, nehezebb típusú transzplantációt hajtottak végre, hiszen a kisfiú műszíves beteg volt, és a műszív utáni transzplantáció összességében mindig nehezebb típusú, mint a normál szívátültetés esetében. Hozzátette, a műtét és az azutáni stádium komplikációmentes volt, a következő két-három év pedig az erőteljes kilökődések időszaka lehet, ezt gyógyszerekkel próbálják ellensúlyozni. A lassú kilökődési reakciók mindig jelen lesznek, de ez nem okoz különösebb problémát, így szerinte Zsolti a jövőben normális életet élhet.


A közelmúltban elhunyt hároméves Lara esetével kapcsolatban elmondta, neki két év alatt mindössze két enyhe kilökődése volt, igazából nem ez volt a gond, a szíve tökéletesen működött. Az ő problémái még a transzplantáció előtt kezdődtek, hiszen a műszív-kezelése során volt olyan időszak, amikor neurogén károsodása keletkezett, s ez a transzplantáció után is megmaradt. Ezáltal a szervezetét nem tudták olyan mértékben felerősíteni, hogy ezen segítsenek. Ráadásul fizikailag sem volt olyan erős, így még inkább áldozatul esett olyan fertőzéseknek, mint a hagyományos transzplantációs betegek. Végül egy elhúzódó, nehezen kezelhető ismert fertőzés okozta a halálát.

Ablonczy László kifejtette, a korábbi sikeres csecsemőszív-transzplantáció azért is jelentős, hiszen az akkor még induló program keretében máris két sikeres gyermekszív-átültetést hajtottak végre fél éven belül. Egy induló programot hihetetlen mértékben megsegít az, ha sikeres. Az újdonság és a komoly feladat tehát az volt, hogy teljesen más életkorú betegeken kellett egy új rendszert alkalmazniuk. A sok anyagi ráfordítással működő új rendszertől, új eljárástól mindenki azt várta, hogy sikeres legyen és zavartalanul működjön.


A gyermekkardiológus közölte, a transzplantációs listán általában öt és tíz között mozog a várakozó gyermekek száma, mely egyébként tükrözi Magyarország igényét a gyermekszív-transzplantációra. A donorok száma nagyjából megfelel annak, amit Magyarország igényel, e tekintetben sokat javult a helyzet. Már javában folyik a szakmai vita arról, hogy mikor és miként lehet külföldről szervet kapni, véleménye szerint ez ügyben jelentős előrelépés történik majd.

Kövess minket!

szívátültetés - szívtranszplantáció GOKI - Országos Kardiológiai Intézet

Kapcsolódó cikkek