Eutanáziát kértek beteg gyermeküknek
Közzétéve: 2009. 10. 03. 09:10 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2009. 10. 03. 09:10 -
• 2 perc olvasás
Levélben arra kérte a kecskeméti kórházat egy házaspár, hogy ne alkalmazzanak többet mesterséges lélegeztetést.

Kérték, hogy hagyják meghalni súlyos szívbetegségben szenvedő, csecsemőkorú gyermeküket, akinek már több alkalommal is leállt a szíve - hangzott el a TV2 tegnap reggeli műsorában. Dósa Ágnes orvosjogász elmondta, a szülő ugyan visszautasíthatja gyermeke egészségügyi kezelését, de ha ez a beteg halálával járna, akkor a kórház nem tehet eleget a kérésnek. Az egészségügyi törvény szerint ilyen esetekben bírósági döntésre van szükség. A szakértő szerint egészen más a helyzet akkor, ha a gyermeknek például egyszerű bőrgyógyászati panasza van, s a szülő nem engedi, hogy kenőcscsel kezeljék, mint amikor életmentő, életfenntartó kezelést utasít vissza.
Dósa Ágnes nem tud arról, hogy a hazai bíróságokon lett volna valaha is példa ilyen passzíveutanázia-ügyre, pedig több mint tíz éve hatályban van az egészségügyi törvény erre vonatkozó paragrafusa. Ez nem zárja ki, hogy voltak olyan betegek, akiknek a hozzátartozói megkeresték az orvost ilyen kéréssel, de ezek nem jutottak el a bíróságig. Külföldön egyre gyakoribbak az ilyen bírósági esetek.
Dósa Ágnes szerint a kecskeméti esetben a bíróságnak elsősorban azt kellene mérlegelnie, hogy mi a gyermek érdeke. A kezelés folytatásáról szóló döntéskor többek között azt is figyelembe veheti a bíróság, hogy az jár-e elviselhetetlen szenvedéssel, s tud-e majd a beteg bármiféle kapcsolatot tartani a külvilággal, illetve van-e remény arra, hogy felnőjön.
A szakértő elmondta azt is, hogy azokban az országokban, ahol ennek a kérdésnek már kialakult a bírói gyakorlata, másfajta szempontrendszer alapján születik döntés a bíróságon akkor, ha cselekvőképtelen (például kómában lévő) felnőttről van szó, hiszen ebben az esetben a korábbi személyiségét, értékrendjét is vizsgálni kell. Elsősorban azt, hogy ő maga mit gondolna a kezelésről, visszautasítaná-e azt, ha meg lehetne erről kérdezni - fűzte hozzá az orvosjogász.
A Kecskeméti Megyei Kórháznál a beteg gyermek állapotáról és az eset részleteiről nem nyilatkoztak.
A világon először 2002-ben, Hollandiában engedélyezték az aktív eutanáziát. Néhány hónappal később Belgiumban született hasonló jogszabály. Luxemburgban tavaly fogadták el az aktív eutanáziát engedélyező törvényt. Sok helyütt - például Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Csehországban - a betegnek joga van arra, hogy elutasítsa a kezelést.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek