Helyüket keresik a háziorvosok a biztosítási modellváltásban

Közzétéve: 2007. 11. 19. 08:12 -

• 1 perc olvasás
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Weborvos!

A háziorvosi praxisok sorsa a több-biztosítós rendszerben még a szakmabelieknek sem világos.

Weborvos Archívum

Az új egészségbiztosítási modell kapcsán a döntéshozók már többször hangsúlyozták, hogy a háziorvosok lesznek a rendszer alapjai: ők döntik el, hogy a pácienst milyen szakellátásra továbbítják. Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara egykori háziorvosi szekciójának vezetője elmondta: jelenleg az ország összes lakott területét lefedik, százötven-száznyolcvan településen már ma is csak helyettesítéssel tudják biztosítani a háziorvosi ellátást. A praktizálók csaknem harmada túl van a nyugdíjkorhatáron, közülük többen felhagynának a munkával. Kertai hozzátette, látványos az utánpótlás hiánya is. A frissen végzett orvostanhallgatók nagy része inkább külföldre megy dolgozni, mert itthon nem tud megélni a gyógyításból. Kertai Aurél ezzel kapcsolatban azt mondta: előfordulhat akár vészhelyzet is az ellátásban, ha a működés feltételei nem javulnak.

A több-biztosítós modell bevezetése is érinti majd a háziorvosokat annak ellenére, hogy a parlament előtt fekvő törvénytervezet mindössze fél oldalt szentel a témának. A jövőre nézve sem ad biztos támpontokat, mivel továbbra is a mostani szabályozásra hivatkozik. Következtetni persze lehet. Kertai Aurél szerint mindenképpen nőnek majd a háziorvosok adminisztrációs terhei. Előállhat olyan helyzet is, hogy lesznek, akiknek mind a huszonkét tervezett pénztárral szerződniük kell, hiszen a hozzájuk tartozó páciensek bármelyik biztosítót választhatják. A háziorvos nem választhat, sőt betegenként különböző pénztárak szabályozásának kell majd eleget tennie.

Kövess minket!

háziorvos - praxis - alapellátás
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek