Hetvenhétmilliós bírság az endoszkópkartellért

Közzétéve: 2007. 12. 22. 10:38 -

• 1 perc olvasás

Versenykorlátozó megállapodást kötött a Kortex Mérnöki Iroda Kft. és az Olympus Hungária Kft.

Weborvos Archívum

Ezt a budapesti, Bajcsy-Zsilinszky utcai kórház rekonstrukciója kapcsán kiírt közbeszerzési eljárás elnyerése érdekében tették - tájékoztatott a Gazdasági Versenyhivatal döntéséről Mihálovits András, a GVH szóvivője. A Kortexet 77 millió forint bírság megfizetésére kötelezték, az Olympus mentesült a büntetés alól, mert teljeskörűen együttműködött a hivatallal.

A kórház felújításának keretében a fővárosi önkormányzat három közbeszerzési eljárást írt ki gyógyászati eszközök beszerzésére. A pályázók egységes, minden tételre szóló ajánlattal indulhattak, amit mindhárom esetben az egészségügyi beruházásokkal foglalkozó Kortex teljesített az orvostechnikai eszközöket gyártó Olympus bevonásával.

A GVH szerint a két cég olyan megállapodást kötött, amelyben a Kortex vállalta, hogy endoszkópiai termékeket kizárólag az Olympustól vásárol, utóbbi viszont ilyen termékeket csak a Kortexnek ad el. Az Olympus-termékek minden tekintetben megfeleltek a pályázati feltételeknek, míg a piacon lévő egyéb hasonló gyógyászati eszközök ettől kisebb-nagyobb mértékben eltértek, így más pályázónak csak akkor lehetett reménye sikerre, ha az Olympus bevonásával indul a tenderen.

A pályázatokból kiszoruló Allegro Kft. már a második tender előtt a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult jogorvoslati kérelemmel, és vizsgálatot kért az önkormányzattól, állítva, hogy a versenyhelyzetet kiiktató kiírások miatt a piaci árnál jóval drágábban valósult meg a beruházás.

Kövess minket!

GVH - Gazdasági Versenyhivatal
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek