Ki lássa el a 18-19 év közöttieket? | Weborvos

Ki lássa el a 18-19 év közöttieket?

Közzétéve: 2009. 04. 06. 08:12 -

• 1 perc olvasás

Nincs finanszírozási jogszabály a 18-19 év közöttiek ellátására.

Weborvos Archívum

Ha a házi gyermekorvos 19 éves korukig láthatja el jogszerűen a gyerekeket, akkor a háttérintézmények, így a szakrendelők és a kórházak miért nem fogadják ugyaneddig az életkorig a fiatalokat - vetette fel Kádár Ferenc, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének (HGYE) vezetőségi tagja, egyben házi gyermekorvos.

Tavaly az ország különböző pontjairól kaptak ugyanis jelzést ilyen esetekről. Kádár praxisában is előfordult, hogy betegét továbbküldték például a gyermekszemészetről vagy fül-orr-gégészetről felnőttszakrendelésre. Egy gyermekkórház igazgatója elismerte: ha lehet, továbbküldik a 18 évesnél idősebbeket. Szerinte nem kötelesek fogadni őket, ugyanakkor hozzátette: valamennyi sürgősségi esetet ellátják, és a krónikus betegeket is 19 éves korukig kezelik. A gyermek-egészségügyi intézmények arra hivatkozva irányítják át felnőttosztályokra a fiatalokat, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak a 18 év alattiak ellátását finanszírozza. Az OEP-nél viszont közölték: a 18-19 év közöttiek ellátásfinanszírozására nincs jogszabály. Vagyis nem felel meg a valóságnak az, miszerint ők csupán a 18. életévüket be nem töltött gyermekek ellátását finanszírozzák, a 18-19 év közöttieket nem.

Az Egészségbiztosítási Felügyeletnél is megerősítették, hogy csupán szakmai indokok alapján irányítható át a gyermek más intézménybe, finanszírozási szempontból nem.

Kövess minket!

gyermekgyógyászat házi gyermekorvos

Kapcsolódó cikkek