''Már a politikusok keresnek minket''

Közzétéve: 2007. 10. 29. 08:58 -

• 2 perc olvasás

Az egészségügyi privatizáció ellenzői által gyakran támadott Hospinvestben vásárolt tulajdonrészt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank.

Weborvos Archívum

A cég alapító-tulajdonosa, Kollányi Gábor szerint a teljesítményük győzte meg az EBRD-t. A tulajdonos úgy látja, hamarosan az egészségügyi intézmények felét magáncégek üzemeltetik.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) ez a mintaprojekt az első egészségügyi befektetése. A kapcsolatot részben a Hospinvest kezdeményezte, mert a 10-15 kórházból álló holding létrehozásához nem elég erős, pluszforrásokra van szüksége. Az EBRD számukra ideális partner, mert az uniós államok bankjaként kifejezetten fejlesztési célokra alapították. Nem gyors profitot, hanem értéket akar létrehozni. Az EBRD-ben minden projektet komoly átvilágítás után, az igazgatótanács fogad el, ahol ott ül 61 tagország képviselője. Kollányi elmondja, a hospinvestes intézményben nincsenek betegellátó osztályok, főorvosok. Az orvosnak nem osztálya, hanem betege van. Az invazív részlegen egymás mellett feküdhet a combnyaktöréssel és a nőgyógyászati problémával operált beteg, kire-kire a maga orvosa figyel.

Preferálják az egynapos ellátásokat, ez jó a betegnek, és jó nekik is, mert hatékonyabb a rendszer. „Egy ágyon naponta három-négy esetet is ellátunk. Nincs tele az intézmény lézengő emberekkel. Nincs még pontos adatunk, de már most is érzékelhető, hogy lényeges megtakarítást lehet elérni a működtetés ésszerűsítésével, de ez egyelőre csak a fenntartáshoz elég. Sokat kell dolgoznunk a következő években, hogy kialakítsunk egy gazdálkodási formát, amely lehetővé teszi a komolyabb fejlesztéseket. Tény, hogy fekvőbeteg-finanszírozás most valamennyi kórházunkban kevesebb, mint egy évvel korábban volt. Ezt a kevesebbet kell jobban beosztani." Amikor Gyöngyösön a szerkezetátalakítással a kórházra jutó közfinanszírozás 40 százalékkal lett kevesebb, csak a létszám 60 százalékát tartották meg. A rendszerükben - míg egy átlagos intézmény 30-40 embert alkalmaz az igazgatási feladatok elvégzésére – a Hospinvest kórházainkban ezt négyen látják el – mondta el a tulajdonos.

Kövess minket!

Hospinvest Zrt
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek