Mentőszolgálat: egy pályázat rejtelmei
Közzétéve: 2008. 07. 01. 08:41 -
• 3 perc olvasásKözzétéve: 2008. 07. 01. 08:41 -
• 3 perc olvasás
Másfél hónap múlva ismét meghirdeti a minap visszavont mentésirányítást fejlesztő közbeszerzési pályázatot az OMSZ.

Hiába hagyta jóvá a pályázat szövegét csaknem fél tucat, az uniós pályázatok felügyeletére és összehangolására hivatott állami hivatal, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója alig egy héttel a kiírás után a többmilliárdos tender visszavonására kényszerült. A Népszabadság annak járt utána, mi történt?
Az OMSZ évtizedes álma válhatna valóra az unió négymilliárdos támogatásával. A jelenlegi helyzetet jelzi, hogy a logisztika kulcsa mind a mai napig egy mágneses tábla. Színes zászlókkal és kockákkal jelzik, hogy melyik autó épp hol jár, bevethető-e vagy sem. A kocsi bejelentkezik, aztán a központban lévők az autót jelző kockát a megfelelő irányba helyezik. A módszer bevált, hiszen évtizedek óta használatos, viszont lassú, és sok a lehetőség a hibázásra. Most egy tömegbalesetnél egyszerre csak egy autót tud riasztani a központ, az újjal viszont egyszerre több tucat is indítható a helyszínre. Mindez az uniós pénzzel 2010-re megvalósulhatna.
Az OMSZ menedzsmentje és egy, külön erre a feladatra alkalmazott pályázati tanácsadó cég előkészítette a kiírást. Valamennyi, az uniós pályázatokkal foglalkozó állami hivatal véleményezte és ellenőrizte a dokumentumokat. A közzététel után aztán a HVG terjedelmes cikkben számolt be arról, hogy a mentőszolgálat közbeszerzési pályázata sok sebből vérzik. A lap azt állította: mintha egyetlen cégre, a Siemensre szabták volna a feltételeket. A cikk szerzője kifogásolta azt is, hogy - a legalacsonyabb ár helyett - a kiválasztásban döntő szempontként az szerepelt, hogy ki ajánl több extra szolgáltatást a mentőknek.
Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, Göndöcs Zsigmond szerint a pályázat visszavonása ellenére is működni fog az új rendszer 2010-re. Hozzátette: ő a szabályoknak megfelelően járt el. A hatóságok útmutatásai alapján folyamatosan javítottak a tender szövegén. Arra a kérdésünkre, hogy akkor mégis minek tulajdonítja a tender visszavonását, azt válaszolta: miután az egészségügy eddigi legnagyobb uniós pályázatáról van szó, a tárca és az OMSZ menedzsmentje is jobbnak látta még egyszer átnézni a kiírt pályázatot, hogy minden rendben van-e. E két, egymástól független vizsgálat megállapította: a kiírás a közbeszerzési törvény előírásainak megfelel, de néhány ponton a versenysemlegesség tekintetében pontosításra szorul. Erre készült egy újabb javaslatlista, most ez alapján készül a módosítás.
Így pontosítani fogják a kifogásolt, a szakmai alkalmasságra vonatkozó, Siemens-végzettséget elváró szövegrészt. Ezt eredetileg azért fogalmazták bele, hogy a jelentkezőnek legyen olyan munkatársa, aki a Siemens Training Center oklevelével rendelkezik, mert korábban 330 millió forintért ez a cég szállított telefonközpontokat és más kommunikációs eszközöket az OMSZ-nek. A rendszer kiépítésénél pedig ismerni kell, hogy mit tud a már meglévő technika, és ahhoz hogyan integrálható az új.
Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya csak közleményben reagált: „a beszerzés szakmai tartalmát, a minőségi követelményeket, a teljesítménykövetelményeket és a szakmai alkalmassági követelményeket a tárca nem látta teljes körűnek. Emellett az európai uniós források hatékony felhasználása érdekében célszerűnek tűnt az előzetes koordinációt biztosítani a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) 2.2.1 Sürgősségi ellátás fejlesztése - mentés, légi mentés - pályázati konstrukcióval." Miklós Gyula, a Hivatalos Közbeszerzési Tanácsadók Szövetségének főtitkára lapunknak azt mondta: a gyakorlatban nagyon ritkán fordul elő, hogy visszavonjanak már kiírt pályázatot, de van mód rá. Hozzátette: az OMSZ fejlesztésére felhasználható összeg nagysága elég oknak tűnik az óvatosságra.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek