Nincs elég pénz vakvezető kutyára
Közzétéve: 2010. 04. 02. 09:48 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2010. 04. 02. 09:48 -
• 2 perc olvasás
A látássérült embereknek sok esetben két-három éves várakozással kell számolniuk ahhoz, hogy vakvezető kutyához jussanak.

Ennek oka az elégtelen állami támogatás. A tapasztalt szakember szerint biztonságot az adna, ha az OEP a támogatandó segédeszközök listájára venné ezeket a speciálisan kiképzett állatokat. Pedig ezek az állatok önállóságot, függetlenséget jelentenek a számukra, megkönnyítik és biztonságosabbá teszik a közlekedésüket. Kevésbé lesznek kiszolgáltatottak és kirekesztettek.
Szomorú tény, hogy a külföldön jó hírnévnek örvendő magyar vakvezető kutyákhoz csak a magyar vakok nem jutnak hozzá. Ennek oka, hogy egy-egy kutya ára kétmillió forint és a civil szervezetek pedig nem kapnak annyi támogatást, hogy az fedezze a kiképzés költségeit.
A látássérülteket segítő kutyák oktatásával harminc éve foglalkozó Vasteleky-Einbeck Péter, a Somlai Angyalka Alapítvány kuratóriumának elnöke szerint az állami támogatás szórványos, esetleges, és gyakran csak a képzés után kapják meg, ráadásul a legjobb esetben sem elegendő a folyamatos és biztonságos munkához.
A szociális tárcától nyert pályázati támogatás reményében két kutyát képeztek ki és adtak át márciusban új gazdájának. A szervezet várólistáján további húszan, országosan körülbelül százan vannak jelenleg. Az elnök beszámolója szerint az alapítvány évente tíz kutya felkészítését tudja vállalni, jelenleg azonban az anyagiak miatt bizonytalan a helyzetük; az egykétezer forintos adományok, az egyik mobiltelefonos cégtől, illetve egy neves magyar tudóstól kapott segítség nem pótolhatja az állam támogatását.
Vasteleky-Einbeck Péter szerint a politikusoknak tudomásul kellene venniük azt, ami más országokban nyilvánvaló, hogy a látássérült emberek is teljes életet szeretnének élni.
A szakember elmondja, hogy Németországban, Ausztriában például teljes egészében az állam fizeti a kiképzésüket, Angliában és Svájcban a csekély támogatást a tetemes magán- és céges adományok, örökségek egészítik ki.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek