Sírásás közegészségügyi kockázatokkal

Közzétéve: 2013. 06. 24. 07:06 -

• 1 perc olvasás

Újra elnapolták a szociális temetkezésről szóló törvény módosításait.

Weborvos Archívum

Az egyházak több ponton is, így közegészségügyi, munkavédelmi, pénzügyi szempontokból is kifogásolták a szociális temetkezés törvénytervezetét – nyilatkozta a Világgazdaságnak a Magyarországi Református Egyház zsinati tanácsosa. Tarr Zoltán elnökségi szóvivő elmondta: az egyházak abban egyetértettek, hogy szükség van a gazdasági és morális aggályokat is felvető irreálisan magas temetkezési árak letörésére – olvasható a vg.hu portálján.

A tervezet szerint a szociális temetkezést szociális rászorultság nélkül bármelyik család kérheti az elhunyt utolsó lakhelye szerinti önkormányzattól. Az eltemettető vállalná azt, hogy ő maga vagy az általa felkért rokonok, ismerősök a temetés során személyesen közreműködnek: felöltözteti az elhunytat, kiássa a sírhelyet, felravatalozza vagy elbúcsúztatja a megboldogultat, esetleg leengedi a koporsót, vagy behantolja a sírt.

Tarr Zoltán úgy vélte a nem teljesen végiggondolt, és nem életszerű tervezetben nem rászorultsági alapon lenne a szociális temetkezés. Értelmezésünk szerint a szociális temetés azt jelentené, hogy rászorultsági alapon az állam az önkormányzaton keresztül lehetővé tenné, hogy egy nagyon olcsó árú alapszolgáltatás keretében lehessen a halottól elbúcsúzni – emelte ki a zsinati tanácsos. A tervezet viszont jogi lehetőséget adna arra, hogy ha bárki, aki úgy dönt, akkor akár saját maga is eltemethesse a halottat, függetlenül anyagi helyzetétől. A református egyház szerint a szociális temetkezés során is kellene segítséget adni a hozzátartozóknak, nem lehet mindent rájuk hagyni, mivel annak többek között közegészségügyi kockázatai is lehetnek.

Kövess minket!

közegészségügy
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek