Új esély a cukorbetegeknek
Közzétéve: 2009. 06. 17. 08:20 -
• 1 perc olvasásKözzétéve: 2009. 06. 17. 08:20 -
• 1 perc olvasás
Egy friss tudományos kutatás eredményei szerint akár évtizedekkel is késleltetni lehet a diabétesz kialakulását.

A vizsgálatban egy magyar orvosokból álló munkacsoport is részt vett. A kutatók munkájuk során a cukorbetegség fázisait, valamint lefolyásának menetét elemezték. A Londonban folytatott kutatásnak 6000 egészséges közalkalmazott volt az alanya, akiknek rendszeresen mérték a vércukorszintjét illetve az inzulinhormonjuk mennyiségét. A most zárult vizsgálat során kiderült, hogy annál az 505 embernél aki bizonyítottan cukorbeteggé vált, már több mint tíz évvel a betegség kialakulása előtt magas vércukorszintet lehetett mérni, továbbá a betegség kialakulása előtti három-hat évben ugrásszerű vércukorszint emelkedést lehetett regisztrálni.
Tabák Ádám, a Semmelweis Egyetem I. számú belgyógyászati klinikájának munkatársa tavaly kapcsolódott be a kutatásba és a Magyar Hírlap munkatársának elmondta, hogy a vizsgálat során jól megfigyelhető volt az inzulinérzékenység illetve az inzulintermelés folyamatos romlása, éppen ezért a kutatók most egy olyan modell felállításán dolgoznak, amelyet használva az orvos már a betegség kialakulása előtt figyelmeztetni tudják a pácienst. Alapvetően a módszer egyszerű, lényegében az orvosnál tárolt vércukormérési adatokat összevetik a modell értékeivel és a kettő fedése mutatja a betegség aktuális fázisát. Így egy megfelelően kialakított terápiával akár évekkel késleltethető a súlyos panaszok és más betegségeket kiváltó diabétesz végleges kialakulása. Magyarországon különösen jelentős lenne, mivel hazánkban legkevesebb félmillió diagnosztizált cukorbeteg él.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek