Visszafordíthatóvá válhat a hallásvesztés

Közzétéve: 2022. 05. 04. 19:54 -

• 1 perc olvasás

A progenitor sejtek, amelyek az őssejtekhez hasonlóan képesek másfajta sejtekké alakulni, molekulák segítségével fülszőrsejtekké is átprogramozhatóak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a hallás kisebb vagy nagyobb mértékű károsodása mintegy 1,5 milliárd embert érint a világon, 2030-ra ez a szám pedig akár egymilliárddal is tovább emelkedhet. Bár rendkívül széles körben elterjedt problémáról van szó, a halláskárosodásra jelenleg az egyetlen megoldást a hallókészülékek jelentik, de egy, az MIT kutatói által alapított vállalatnak köszönhetően ez hamarosan megváltozhat, írja a raketa.hu. 

Robert Langer, David Lucchino, Chris Loose és Jeff Karp még a 2010-es évek elején kezdtek el kísérleteket folytatni az úgynevezett progenitor sejtekkel, amelyek az őssejtekhez hasonlóan képesek másfajta sejtekké alakulni, így molekulák segítségével fülszőrsejtekké is átprogramozhatóak. Az ígéretes eredményeket látva a kutatók megalapították a Frequency Therapeuticsot, majd olyan eljárást fejlesztettek, amellyel már klinikai kísérletekben is tesztelhették a módszert.

Az eddigi eredmények igencsak biztatóan alakultak: az elmúlt években a Frequency Therapeutics több mint kétszáz ember bevonásával végzett el négy tesztet, amelyek közül háromban sikerült egyértelműen kimutatni a tesztalanyok hallásának javulását. "Az alanyok közül néhányan már harminc éve nem hallottak, most viszont azt mondják, hogy végre elmehetnek egy zsúfolt étterembe, és mégis hallják, amit a gyerekeik mondanak" - világított rá a kutatás emberi oldalára Langer. 

Kövess minket!

hallás - hallássérült - halláskárosodás
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek