A várólista készül - várakozás már van
Közzétéve: 2006. 11. 22. 10:41 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2006. 11. 22. 10:41 -
• 2 perc olvasás
A kifüggesztett várólistákra még várni kell, de a betegek már nagyjából tudják, mire számíthatnak.
![]() |
A pécsi kórházi, klinikai, rendelőintézeti szakrendelők folyosóin „fürtökben" ülnek, illetve állnak a betegek, s általában türelmesen várakoznak órákig, holott előre egyeztetett időpontra érkeznek. Így is számos helyen olvasható a kifüggesztett közlemény: a betegeket nem érkezési sorrendben fogadjuk!
Baranya legnagyobb, regionális feladatokat is teljesítő járó-beteg intézetében, a három gyógyító részleget magába foglaló Egyesített Egészségügyi Intézményben (EEI), viszont már konkrét várólisták vannak – mondta el Dr. Vajda János főorvos, a pécsi intézmény igazgatója. Ez alól jelenleg egyetlen szakrendelés, az ideggyógyászat a kivétel.
A várólista tanúsága szerint például a kontroll-jellegű, nem sürgős laborvizsgálatokra akár tíz napot is várni kell. Ez azt jelenti: ha a beteg megkapja a beutalót, a vizsgálatra, előbb személyesen, vagy telefonon bejelentkezik, s közlik vele: mikor tudják például vérvételre fogadni.
Időszakosan leálltak a külső (háziorvosok mellett működtetett) laborok is.
(Információink szerint csupán néhány szemfüles háziorvos tudta elintézni, hogy a körzetéhez tartozó betegektől továbbra is helyben vegyék le a vért, a mintákat viszont nem a rendelőintézeti, hanem kórházi laborban értékelik. Ez azért lehetséges, mert a fekvő-betegintézmények laboratóriumaiban egyelőre nincs központilag bevezetett volumen-korlát.)
Az egyre hosszabbra nyúló várólisták elsődleges oka a júliustól szigorított volumen-korlát volt, melyet a járó-beteg szakrendelésekre is kiterjesztettek – vélekedik az igazgató.
A bevezetés elsősorban azért okozott gondot, mert az intézményeknek nem maradt idejük a felkészülésre. Így csak a harmadik negyedévi összesítéskor derült ki, hogy az E.E.I.intézményei túllépték a keretet, s 18 millió olyan pontot termeltek, amelyre az OEP már egy fillért nem fizetett.
Most, hogy már tisztán látjuk a finanszírozandó betegszámot, talán év végére sikerül a szigorú várólista rendszer bevezetésével ismét egyensúlyba kerülnünk.
Ez a kényszerű megoldás azonban nem jó, sem az orvosnak, sem a betegnek: az orvos ugyanis folyamatosan dolgozni szeretne, a beteg pedig mielőbb meggyógyulni - állítja az igazgató. Többek között azért is, mert a statisztikai adatok mutatják: a betegszám folyamatosan emelkedik.
A betegek helyzetét egyébként tovább nehezíti, hogy a munkáltatók egyáltalán nem nézik jó szemmel a dolgozó távolmaradását, akkor sem, ha orvosi kezelésekre jár. Ezért a munkavállalónak sokszor szabadságot kell kivennie, hogy kezeltethesse magát. De olyan is előfordul, hogy bár elengedik az orvoshoz, de aznapra nem kap fizetést. Ez pedig arra kényszeríti az alkalmazottakat, hogy csak a legvégső esetben keressék fel az orvost.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek