CD34+ őssejt kezelés infarktus után
Közzétéve: 2006. 02. 02. 17:07 -
• 2 perc olvasásKözzétéve: 2006. 02. 02. 17:07 -
• 2 perc olvasás
Debrecenben már öt beteget kezeltek ezzel a módszerrel szeptember óta.
![]() |
Dr. Édes Istvántól tavaly márciusban értesültünk a program elindításáról. Az Egészségügyi Tudományos Tanács engedélye alapján nyolc betegen végezhetik el a kezelést, amely az akut infarktus I-II. fázis klinikai vizsgálatára szól. Ennek gyógyító hatását felmérve végleges eredmények ez év szeptemberében várhatók - tudtuk meg.
Az eddig elvégzett öt beavatkozást fiatal középkorú betegeken, négy férfi és egy nő esetében alkalmazták. A kezeléseket az erre alkalmas betegeken az infarktus szakszerű ellátását követő két héten belül végezték el. Amint erről korábban a Weborvos is beszámolt, körülbelül egy hét után látható, hogy a szakszerű ellátás után mennyit javult a szívizom állapota. Még mielőtt a szívizom kitágulna, a beavatkozást meghatározott intervallumon belül el kell végezni. A világon egyébként ezzel a módszerrel eddig mindössze 200-300 beteget kezeltek.
Az őssejt bevitel során négy-ötmillió CD34+ sejtet fecskendeznek be az infarktusért felelős érbe szív-katéter segítségével. A CD34+ őssejtek előállítása a beteg saját csontvelőjéből történik. Magyarországon egyedülálló eljárással - nagy tisztasággal dúsítva ezeket a sejteket, folyamatos minőségbiztosítás mellett - az őssejt kezeléstől azt várják, hogy segítse az infarktus során károsodott szívizom regenerációját, pótlását. A javulás a szív bal kamrája összehúzódásának az erejével mérhető. Ez az összehúzódás juttatja a vért a testbe, biztosítva a vérellátást.
Az eddigi eredmények szerint az őssejt kezelésen átesett betegek állapotát mintegy három hónapig követve az ultrahangos vizsgálatok mérsékelt, egyértelmű javulást mutattak ki a bal kamra működésében. A bal kamra működését jellemző mutatószám közvetlenül a kezelés előtt átlagosan 30 százalék volt. Ez az érték a kezelés után átlagosan 41 százalékra emelkedett. (A normál érték 50 százalék feletti.)
A kezelés hatékonysága pozitron emissziós (PET) vizsgálattal mérhető le véglegesen. Ezt a kezelés előtt is elvégzik, majd ezután hat hónappal később ismétlik meg. A PET nagy érzékenységgel, egyértelműen képes kimutatni az újonnan keletkező szívizom szövetet, s így kétséget kizáróan tudja igazolni a kezelés eredményességét is.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek