Gáz van az alkoholistákkal is | Weborvos

Gáz van az alkoholistákkal is

Közzétéve: 2006. 12. 27. 07:38 -

• 2 perc olvasás

A csőrepedés ellenére sem maradt gáz nélkül a marcali kórház; Nagyatádon az alkohol okoz fejtörést.


Berta Árpád


Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az uralkodó szélirány nem marcali és a még érintett települések felé vitte a nagy mennyiségben kiáramló mérgező gázt, így a lakosságot sem kellett kitelepíteni.


Dr. Káplár Lajos, a marcali kórház orvosigazgatója elmondta: az ünnepek alatt a betegek mintegy a felének, azaz 120-130, zömmel krónikus, idős embernek, valamint néhány balesetes operáltnak és három szülő nőnek nyújtottak biztos menedéket és ellátást.
Az öngyilkossági szándék, netán részegség miatt orvosi ellátásra szorulókat a térségből a nagyatádi városi kórház pszichiátriai osztályán fogadták.


Az alkohol hatása alatt állók legtöbbjét azonban először a sebészetre kellett szállítani a mentőknek, mert a kocsmából kijövet már az első lépcsőnél rendre fejre álltak. Csak a kisebb-nagyobb sérülések ellátását követően kerülhettek a pszichiátriai osztályra – tudtuk meg dr. Tornyai Dénes ügyeletes főorvostól. Elmondta: a mintegy százezer lakos ellátására szerveződött osztály betegeinek átlagosan a 40-50 százalékát kezelik alkoholizmus miatt.

Legtöbbjük a 20-50 év közötti korosztályból kerül ki, gyermekkori részegséggel azonban – szerencsére – még véletlenül sem találkoztak. Arra azonban volt példa, hogy a gimnazista fiatalok tanáraikkal együtt lerészegedve kerültek a nagyatádi pszichiátriára.


A karácsonyi ünnepek alatti megjelenés is a hétköznapi forgalom mértékével volt azonos; naponta legkevesebb 3 ilyen beteget kellett ellátniuk. Köztük egy olyan alkoholista fiatalembert is, akit éppen a közeli ötvöskónyi rehabilitációs intézetből engedtek el az ünnepekre, s aki ebbéli örömét az első kocsmában ünnepelte meg, majd fejre állt. A két öngyilkos-jelölt egyike is alkoholizmusát próbálta elfedni tettével. A karját megkarcolgató – falcoló – és a gyógyszereket beszedő férfit és nőt sokkal inkább a figyelemfelkeltés, semmint az ünnepek miatti magány érzése sarkallta önpusztító cselekedetre. Állapotuk jó – mondta a főorvos hozzátéve: abban reménykedik, hogy a január 1-jével hatályba lépő kormányrendelet véget vet a nagymértékű alkoholizmusnak.

Ennek alapján ugyanis az alkoholistáknak és a kábítószer-függőknek sem finanszíroznák az E-alapból a detoxikálást.
S, bár a mentőknél már évekkel ezelőtt érvénybe lépett rendelet nyomán sem sikerült utólag behajtani a szállítással és gépkocsi takarítással összefüggő költségeket, a főorvos úgy véli: kell legyen visszatartó ereje a jelentős költséggel járó kezeléseknek.

Napjainkban ugyanis az esetkocsikat már jobban lekötik az alkoholisták, mint a szívinfarktusos vagy stroke-os betegek.
Dr. Tornyai Dénes, egy korábbi, fiatal, diplomás nőbetegük esetét említve illusztrálta az anyagi hozzájárulás „ terápiás " jelentőségét. A hölgy, aki ittassága miatt rendszeres vendég volt a nagyatádi pszichiátrián, Angliában vállalt munkát. S, mert megérkezésekor nem várták a londoni pályaudvaron, bánatát az első pub-ban kezelgette. Olyannyira, hogy személyes okmányait, útlevelét elhagyva, egy fogda detoxikálójában józanodott ki. Angliában ugyanis már nem a kórházakba, hanem egyenesen a fogdába szállítják a részegeket, s ott végzik el - borsos áron - a detoxikálást is. A nagyatádi hölgy családjának 1 millió forintja bánta az egy napra zsugorodott, úgymond londoni munkavállalást.

Kövess minket!

detoxikáló alkoholizmus

Kapcsolódó cikkek