Szélütés után: járni segít az új készülék | Weborvos

Szélütés után: járni segít az új készülék

Közzétéve: 2011. 12. 09. 11:50 -

• 2 perc olvasás

A stroke-os betegek mobilizálására kifejlesztett készülékeket mutattak be ma a debreceni klinikán.

Weborvos Archívum

Ünnepelnek ma Debrecenben, az éppen 90 éves neurológiai klinikán. Ismertették az intézmény történetét feldolgozó sorozat második kötetét, majd Sántha Kálmán emlékérmet adtak át Dr. Bereczki Dániel professzornak, a SOTE Neurológiai Klinika igazgatójának. Mindezek előtt pedig bemutatták a stroke-os betegek érdekében kifejlesztett műszereket.

A stroke (szélütés) hazánkban harmadik vezető halálok és a rokkantság leggyakoribb oka. Stroke után a betegek 30-40%-a önellátásra képtelenné és mozgásában korlátozottá válik, gyakran alakul ki féloldali izomgyengeség és fokozott izomtónus, főleg a kézen és lábon. A legnehezebben itt térnek vissza a finom mozgások, amelyeknek az alsóvégtagon fontos szerepe van a járásban, az egyensúly megtartásában és az elesések megelőzésében. Az izomgyengeség hatására az alsóvégtag mozgásteljesítménye csökken, a lábszárizomzat pumpafunkciója elégtelenné válik, ezért nő a mélyvénás trombózis kialakulásának valószínűsége.

- A fent említettek miatt egy bokamobilizáló és stimuláló készüléket fejlesztünk és tesztelünk klinikai körülmények között. A készülék alkalmas arra, hogy használatával oldjuk a fokozott izomtónust, ingereket küldjünk az agykéreg felé, beindítsuk az aktív mozgásokat, és megelőzzük a lehetséges szövődményeket, mint az izomrövidülés vagy a mélyvénás trombózis - mondta el Dr. Csiba László professzor, a Neurológiai Klinika igazgatója.

A felvételek a bemutatón készültek.

A javulás mértékét kezelés előtt és után neurológiai tesztekkel és ízületi mozgásterjedelem mérésekkel követik. Ehhez a speciális műszert a National Instruments Kft. mérnöke, Kiss András készítette el, és a cég térítésmentesen felajánlotta a DE OEC Neurológiai Klinikájának.

A beteg mozgásmennyiségének mérésére olyan, végtagokra felhelyezhető mozgásmennyiséget mérő eszközt is kifejlesztettek, amely lehetővé teszi a stroke javulásának objektív megítélését és a rehabilitáció hatékonyságának követését, vagy például epilepszia esetén a roham kezdetét.

A mozgásmennyiség-mérő tetszőleges helyre, például a csuklóra felhelyezhető, vízálló tokkal ellátott nyomtatott áramkör, mely tartalmaz egy gyorsulásmérő chipet, az adatok rögzítésére alkalmas flash tárhelyet és egy tápegységet. Az eszköz egy nagyobb karórával megegyező méretű, bőrszíjjal rögzíthető a beteg csuklóján. A mobilizáló készülék tervezésében és elkészítésében részt vettek a Medical Systems Hungary Kft. és az Ortoprofil Kft. munkatársai is.

Kövess minket!

stroke Debreceni Egyetem

Kapcsolódó cikkek