Tanácskoztak a háziorvosi rendszer átalakításáról
Közzétéve: 2006. 04. 26. 12:36 -
• 1 perc olvasásKözzétéve: 2006. 04. 26. 12:36 -
• 1 perc olvasás
A szakemberek úgy vélik, hogy az alapellátásban nem tartható fenn az egy község egy háziorvosi körzet rendszer.
![]() |
A körzeti orvosi rendszer már negyven éves, a háziorvosi praxisok pedig másfél évtizede működnek. A szakemberek úgy vélik, az egy község egy háziorvosi körzet rendszer nem tartható az alapellátásban. A tartósan üres háziorvosi praxisokban átmenetileg ugyan megoldást jelenthet, hogy a fiatal orvosok a szakvizsga előtt munkába állhatnak ezeken a területeken, de hosszú távon az alapellátás erőinek koncentrálása a cél. Ez azt jelentené, hogy 15-20 körzetet vonnának össze, ahol a háziorvosok mellett szakorvosok és szakdolgozók segítenék a betegek ellátását.
Az emberek egészsége egyébként 85 százalékban a társadalom hozzáállásán múlik, és csak 15 százalékban függ az egészségügyi ellátástól. Ezért a közelmúltban, az 1997-ben felállított szűrési rendszert is korszerűsítették. A rendszer lényege, hogy a születéstől a halálig nyomon kövesse a népesség egészségügyi állapotát. Ennek jegyében a korábbi négy anyagcsere rendellenességgel szemben már 25 -féle elváltozásra vizsgálják a csecsemőket, és gyerekkorban szűrik a szív és érrendszeri megbetegedéseket is. 21 éves korban pedig , -a korábbi sorozáson elvégzett orvosi vizsgálat helyett-, általános állapotfelmérést végeznének, ahol megállapítják, milyen betegségre hajlamos az ellátott, és ennek megfelelően milyen gyakorisággal kell felülvizsgálni állapotát. A szűrés átalakításával a betegségre való hajlam, illetve az elváltozás egészen korai szakban felfedezhető, az első eredmények azonban csak hosszú évtizedek múlva lesznek mérhetőek az emberek egészségi állapotában.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek