Tovább folynak a milliók Hévízen

Közzétéve: 2009. 09. 04. 12:09 -

• 2 perc olvasás

Több ezer VIP belépőt osztottak ki, ám az utánuk fizetendő járulékot elfelejtették betenni az államkasszába.

Weborvos Archívum

Gőzerővel folyik Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Kft. beruházása, a hévízi tó partján épülő II/B ütem jelű szárny építkezése - gondolhatná a gyanútlan fürdővendég, ám közel sem ilyen felhőtlen a helyzet.

A lap korábban beszámolt arról, hogy a kft. működése nem zökkenők nélküli. A korábban kitűnően prosperáló fürdő adósság-hitel állománya ma ötmilliárd forint. A II/B ütem másfél milliárd forintot meghaladó bővítési beruházását egy olyan cégre bízták, amely a nyílt közbeszerzési eljárás keretében még a gyógyfürdő jogásza szerint is érvénytelen pályázatot nyújtott be. A fürdő nagykonyhájának felújításához kapcsolódó közbeszerzési pályázaton pedig az a Diszat Kft. nyert, amelynek érvénytelennek nyilvánították a pályázatát, és kizárták a tenderből, a felújítást több tíz millió forintért mégis elvégezték - közbeszerzés nélkül.

A felsoroltakért az önkormányzat Sikeres Hévízért képviselőcsoportja feljelentést tett ismeretlen tettes(ek) ellen, s az ügyben a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság, valamint - elfogultság miatt - a Somogy Megyei Főügyészség már nyomoz is.

A lap birtokába jutott újabb információk szerint Hegedűs Lajos ügyvezető igazgató a kft. étkeztetési tevékenységének komplett, független, külső cég által történő auditálására már a pályázat kiírása előtt kiválasztotta a nyertes céget, és a fürdő közbeszerzési jogászát, Korhely Gézát „egyszerű felhívás" kiírására utasította a győztes cég megjelölésével. Emellett értesülések szerint a vezetés megmásította a fürdő látogatottságának adatait: 2006-ban a tófürdőt még több mint 800 ezren látogatták a fedett fürdő negyedmilliós közönsége mellett, egy évvel később már hétszázezer vendég sem kereste föl a tavat.

Érdemi forgalomnövekedést azóta sem sikerült elérni. Az idei első fél évben már csak 300 ezren mártóztak meg a tóban. És miközben a vendégszám folyamatosan csökken, a kiadott VIP-belépők száma nő. 2006-ban még alig több mint ezer ingyenes belépőt adott ki a fürdő, tavaly már ötezernél is többet bocsátottak ki. Ugyanakkor a járuléktartalmat a cég nem fizette meg, holott mindig a kedvezményt nyújtót terheli ez a kötelezettség. Egy VIP-belépő 6600 forint értékű szolgáltatással egyenértékű. Ezt a személyi jövedelemadóról szóló törvény, természetbeni juttatások (69) és az egészségügyi hozzájárulásról (eho) szóló törvény (3) bekezdése alapján 54 százalék szja és 14 százalék eho terheli.

A Hévízgyógyfürdő vélhetőleg több millió forinttal rövidítette meg tavaly az államkasszát. A kft. pedig utólag próbálja meg orvosolni a problémát: egy, a lap birtokába került dokumentum arról tanúskodik, hogy a fürdő a VIP-belépősökkel olyan szerződést próbált meg kötni, mely szerint a két fél egymásnak számlát állít ki, „barter, pénzügyi mozgást nem igényel" megjegyzéssel. A Magyar Nemzet riportere megpróbált beszélni Hegedűs Lajos ügyvezető igazgatóval és Nagy Róza stratégiai és fejlesztési igazgatóval, de nem nyilatkoztak az üggyel kapcsolatban, Vértes Árpád polgármester pedig arra a kérdésre, mi a véleménye arról, hogy nyomozás indult a gyógyfürdő ellen, elmondta, ma már bárkit föl lehet jelenteni.

Kövess minket!

hévízi Szent András Reumakórház
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek