Tüntetés Szolnokon és Mezőtúron

Közzétéve: 2007. 01. 17. 09:28 -

• 2 perc olvasás

Több százan tüntettek a szolnoki MÁV Kórház, illetve a mezőtúri városi kórház tervezett átalakítása, az aktív ágyak megszüntetése ellen.

Dr. Rudner Ervin
dr. Rudner Ervin

Az elmúlt másfél évben saját és uniós forrásból, tulajdonosi támogatással több mint 250 millió forintot fordítottak fejlesztésre, amelynek keretében többek között kialakítottak egy mozgásszervi kutatólaboratóriumot is.

Azt remélték, hogy a megálmodott jövőkép kormányzati elismerést kap, hiszen a régió hosszú távú egészségügyi stratégiája is mozgásszervi szakkórházként kezeli a szolnoki MÁV Kórházat. Ezzel szemben csak krónikus és rehabilitációs ágyakat szánnak az intézménynek. Ez azt jelenti, hogy a mozgásszervi szakellátás megoldatlan lesz a megyében, 420 ezer lakos marad ellátatlanul –hangsúlyozta dr. Rudner Ervin.

A szolnoki MÁV kórház a vasutasok pénzéből és támogatásából épült, ezért elfogadhatatlan a szakellátás leépítése – érvelt a demonstráción a vasutas szakszervezet képviseletében Szilágyiné Kozák Katalin és Szabó Béláné. Közölték, hogy kizárólag a kórház jelenlegi formában történő működtetését tartják elfogadhatónak, annál is inkább, mivel a vasúti törvény előírja a MÁV-dolgozók egészségügyi ellátásának biztosítását.

Nem fogom megszavazni a regionális egészségügyi tanácsban, hogy megszűnjön a szolnoki MÁV Kórház – szögezte le Fejér Andor, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés elnöke. A bejelentését fogadó nagy taps után arról is szólt, azzal sem ért egyet, hogy Mezőtúr térségében megszűnjön az aktív kórházi ellátás. Szalay Ferenc, a demonstrációt meghirdető szolnoki polgármester azt hangsúlyozta, hogy pártbeli hovatartozástól függetlenül, mindenkinek közös érdeke az egészségügyi ellátás jelenlegi szinten való megőrzése.

Kedd este Mezőtúron is békés, politikamentes demonstrációt tartottak a városi kórház tervezett aktív ágyainak megszüntetése ellen. A térségi feladatokat teljesítő kórház a miniszteri ajánlás szerint csak ápolási és rehabilitációs ágyakkal működne tovább. Amennyiben érvénybe lép az ajánlás, megszűnne a biztonságos betegellátás, hiszen nem teljesülne a törvény szerinti előírás, miszerint 30-35 kilométeres körzeten belül területi kórházat kell működtetni. Ennél nagyobb távolságot kellene megtenniük az itt élőknek, hogy a szolnoki vagy a karcagi kórházba eljussanak.

A mezőtúri kórháztüntetés előtt Rózsa Endre, a térség országgyűlési képviselője összdolgozói értekezleten beszélt a helyzetről. A képviselő egy korábbi sajtótájékoztatón a kórházi ágyak aránytalan elosztásával kapcsolatban elmondta: az észak-alföldi régió három megyéjében 2500 ágyból Jász-Nagykun-Szolnok megyének csak 10 százalék jutna, míg Hajdú-Bihar több mint 50, Szabolcs-Szatmár-Bereg 36 százalékkal részesedne. Ha ezt elfogadnák, lakosságarányosan Hajdú megye túldimenzionált, Szolnok megye pedig alulreprezentált lenne.

Kövess minket!

mezőtúri kórház szolnoki MÁV kórház
Weborvos
Weborvos

Kapcsolódó cikkek