Álmatlanság ellen együnk rizst | Weborvos

Álmatlanság ellen együnk rizst

Közzétéve: 2007. 02. 23. 09:45 -

• 1 perc olvasás

Ha valaki nehezen alszik el, ezentúl nem feltétlenül kell altatót felíratnia orvosával. Elég, ha odafigyel arra, hogy mit vacsorázik.

A sydney-i egyetem kutatói 12 egészséges emberrel végezték kísérletsorozatukat: az érintettek egy része rendszeresen alacsony, másik része magas IG-szintű rizsből álló vacsorát kapott. Azt is vizsgálták, van-e valamilyen hatása annak, hogy az ételt elalvás előtt mennyi idővel fogyaszthatják el. Az eredmény szerint, ha a vacsora 4 órával megelőzi az elalvás tervezett időpontját, akkor a magas IG-szintű élelmiszert fogyasztó emberek feleannyi idő alatt alszanak el, mint a másik csoport tagjai. (9 perc, szemben a másik csoport 17,5 perces adatával.) Ha viszont a vacsora csak egy órával előzi meg az ágyba bújást, akkor a különbség már kisebb: magas IG-szint mellett is átlag 14,6 perc kell az elalváshoz.

A folyamatot az magyarázza, hogy a vércukorszint emelkedése miatt megnő a szervezetben annak a speciális vegyületnek, a triptofánnak( tryptophane) a mennyisége is, amelyet az idegsejtek a szerotonin, az elalvásban szerepet játszó ingerátadó anyag termeléséhez használnak. Ha a glükózszint gyorsan emelkedik, a triptofán-szint is gyorsan nő, ami doppingolja a szerotonin-termelést.

Mindenesetre a kutatók egyelőre még óvatosságra intenek: egyrészt a kísérleteket szélesebb körben is el kell végezni, hogy az eredmények valóban megbízhatóak legyenek, másrészt pedig a magas IG-szintű élelmiszerek rendszeres fogyasztása elősegíti az elhízást, a cukorbaj kialakulását, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket.

Kövess minket!

alvászavar - alváshiány - álom

Kapcsolódó cikkek