Németország: spórolhatnak a betegpénztárak
Közzétéve: 2007. 04. 25. 11:32 -
• 1 perc olvasásKözzétéve: 2007. 04. 25. 11:32 -
• 1 perc olvasás
Jutalmaznák azokat az orvosokat, akik a drágább márkás gyógyszer helyett annak generikumát írják fel betegeiknek.
![]() |
A metódus része az AOK új, sikeresnek ígérkező stratégiájának, amellyel rá akarja kényszeríteni a gyártókat, hogy engedjenek bizonyos termékeik árából. Az új német egészségügyi reformtörvény e téren a korábbinál nagyobb mozgásteret biztosít a betegpénztárak számára, amelyeknek így lehetőségük nyílik, hogy különböző konstrukciókkal „érték-közeli árú" gyógyszerek rendelését ösztönözzék.
A betegpénztáraknak joguk van szerződésben megállapodni orvosi szervezetekkel a gyógyszerrendelés keretek közé szorítása érdekében, ez lesz azonban az első eset, hogy maguk az orvosok jutnak anyagi előnyhöz, ha költségmegfontolások alapján írnak fel bizonyos típusú gyógyszereket.
Az AOK azt tervezi, hogy megtakarított kiadásainak 30 százalékával jutalmazná azokat az orvosokat, akik kötelezettséget vállalnak a generikumok előnyben részesítésére. A konstrukció egésze egyébként a Scrip szerint a betegpénztár pénzügyi egyensúlyának helyreállítását szolgálja.
A lépés értelmezhető úgy is, hogy a betegpénztárak a megtakarítás új lehetőségeit keresik, miután a reformintézkedések megszigorították a gyógyszertárakkal kapcsolatos regulációt. (A patikusok egyre kevésbé vehetnek részt költségkímélő gyógyszertár/betegbiztosító-kooperációkban, mivel a kormány megtiltotta, hogy a gyártók nekik is árengedményeket kínáljanak fel.)
A német generikumgyártók szervezete, a Progenerika úgy véli, hogy az AOK kezdeményezése komoly hatást gyakorolhat a speciális gyártmányok piacára. Előfordulhat, úgymond, hogy egy-egy különleges termékért a betegeknek kétszer kell patikába menniük, az első alkalommal, azért, hogy megrendeljék, másodjára pedig, hogy elhozzák – valószínű ugyanis, hogy a gyógyszertárak inkább olyan gyógyszereket tartanak majd raktáron, amelyekből az érdekeltté tett orvosok a jövőben többet írnak fel.
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek