31 évesen csontsűrűség mérés
Közzétéve: 2006. 03. 13. 14:41 -
• 1 perc olvasásKözzétéve: 2006. 03. 13. 14:41 -
• 1 perc olvasás
Az lenne a kérdésem, hogy 31 évesen indokolt lehet -e csontsűrűség mérés kérése. Az indok: egészen addig, amíg be nem szüntettem a tej és tejtermékek fogyasztását ( 26 éves koromig) ekcémám volt, szem környékén, hajlatokban. Gyerekkoromban nagyon erősen ekcémás voltam, ez picit tompult felnőtt korra. A gyerekeimnél kimutatták a súlyos tejfehérje és tejcukor allergiát, és amióta szültem én sem fogyasztok tejes dolgot, azóta megszünt ez a probléma. Azt hallottam, hogy aki táplálákallergiában szenved, és nem kíméli ki magát, tehát mint én is, tejes élelmiszert is fogyasztottam, annál felszívódási zavar jön létre. Ugye a bélrendszer károsodik, és amellett hogy az immunrendszer is tönkremegy a vitaminok, kálcium sem tud felszívódni, ami súlyos csontritkuláshoz vezethet. Én nagyon sokat betegeskedtem, főleg gyerekkoromban, és szinte állandó székrekedésem volt. A nagyszüleimnél csontritkulás elég súlyos formája fordult elő, a csigolyák összecsúsztak, borzasztó kínok közt halt meg a nagymamám nemrég. Felmerült bennem, hogy mivel nálam is lehetett felszívódási zavar, meg azóta nem fogyasztok tejterméket, a kalcium nem túl sok épülhetett be a csontjaimba. Ráadásul örökölhetem is a csontritkulás erősebb formájának hajlamát. Kérem segítsen, hogy kihez forduljak a bennem felmerült kérdéssel. Meg lehet ezt nézni 31 évesen is, hogy milyen állapotban vannak a csontjaim?
Csontsűrűséget bármely életkorban lehet nézni, a vizsgálat nem korhoz kötött. Bár vizsgálatokat nem a beteg kér, hanem panaszai ismeretében a kezelőorvos, Önnek mégis igaza van. Megnyugtatása miatt csinálják meg a csontsűrűség mérését. Kérhet beutalót háziorvostól, kérhet a nőgyógyásztól mérést /mert a menopauza körüli csontritkulást is a nőgyógyászok ellenőrzik, kezelik, tehát foglalkoznak osteoporosissal/ és kérhet beutalót
osteoporosis centrumba, valamint fordulhat reumatológushoz. Annyit még tudnia kell, hogy a normális tönegű csont legnagyobb ingere a terhelés, mozgás. Tehát a csont megterhelése serkenti a csontépítő sejteket! Másik, amit tudnia kell, hogy a tápcsatornába jutott kálcium önmagában nem épül be a csontba, azaz csak kálciummal nem tudja erősíteni a csontjait, ezt bármelyik orvos, akihez majd fordul elmondja Önnek.
dr Gerencsér Emőke
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek


