• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fájdalom - ahogyan a gyógyítók látják

Hírek Forrás: Weborvos

Június végéig az ország különböző egészségügyi intézményeiben tekinthető meg a CMS Vándorkiállítása.

Sorstársak -nagyban
Mint olvasóink előtt ismert, a Novartis Hungária Kft. egyedülálló kezdeményezést indított útjára 2005 őszén. Az orvosoknak szóló pályázat félévente más-más művészeti területen várta az alkotó kedvű orvosok műveit a FÁJDALOM témakörében.


A korábbi irodalmi és képzőművészeti pályázat után a harmadik, egyben utolsó forduló során fotóművészeti alkotásokkal pályázhattak a művészetek iránt fogékony orvosok. A Cataflam Művészeti Szalon hagyományai szerint most is szakértői zsűri bírálta el a beérkezett pályaműveket, majd március elején egy ünnepélyes díjátadó keretében nyújtották át a zsűri elismeréseként szolgáló díjakat a nyertes orvosoknak.


Az ország különböző tájáról érkeztek a FÁJDALOM-mal kapcsolatos alkotások. A szervezők és a zsűri a bírálati folyamat közben határozta el, hogy a legkiválóbb műveket a képzőművészeti kiállításhoz hasonló tárlatokon mutatják be az érdeklődő kollégák és a nagyközönség számára.


Előreláthatólag egy fővárosi (Uzsoki Kórház) és négy vidéki kórházban (a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, a hatvani Albert Schweitzer Kórház, a Debreceni Egyetem Minigalériája és a Balatonfüredi Állami Szívkórház) tekintheti meg a nagyközönség a legjobb fotóművészeti alkotásokat. A kiállítás-sorozat lehetőséget nyújt arra, hogy a kiválasztott pályaművek segítségével a laikusokhoz is eljusson az orvos-szakma fájdalom-ábrázolása, illetve a kiállított műveken keresztül a gyógyítók emberi oldala is előtérbe kerülhessen.


A pályázatok elbírálását öttagú, szakmai zsűri – Gulyás Miklós, Balogh Rudolf díjas fotográfus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára; Vékás Magdolna, fotográfus; Szilágyi Lenke, fotográfus; Dr. Petrányi Zsolt, művészettörténész, a Műcsarnok főigazgatója; és prof. Dr. Gömör Béla, reumatológus professzor (Budai Irgalmasrendi Kórház I. Reumatológia), szerkesztő, szerző és műbarát – végezte.


A zsűri által legjobbnak ítélt alkotók és alkotások:

1. díj Dr. Hajdú Ildikó Catarat című sorozata
Dr. Hajdú Ildikó háziorvosként csak amatőr szinten alkot, viszont családi hagyományként örökölte a művészetek iránti érdeklődést. Catarat című sorozatán műtét előtt álló, illetve már műtéten átesett patkányokat mutat be egy egyetemi tudományos kutatóintézetben. A fájdalomról úgy gondolja, hogy kivédhetetlen számunkra.

2. díj Dr. Varga Tamás Reménytelenül című alkotása
Dr. Varga Tamás gyermekpszichiáterként dolgozik, és három éve foglalkozik aktívan fotózással. Évek óta érdekli a vizuális kultúra, a film, a fotó, az ezeken keresztül közvetített kapcsolat, valamint az elkészítő szándékai és a befogadóban zajló élmények.
Reménytelenül című alkotása egy elszáradt virágot ábrázol, amely reménytelenül, fájdalmasan kiált a világba.

3. díj Dr. Jójárt György Sorstársak című műve
Dr. Jójárt György gyermekorvosként dolgozott, és 12 éve foglalkozik fotózással. Művein a múló pillanatot, a szépséget kívánta rögzíteni. Közben egyre inkább belemerült és megszerette a fotózást. Sorstársak című műve egy combcsont-törött kisgyermeket ábrázol, akinek combját fekve, csigán átvetett zsineggel, súllyal húzni kellett. Vigasztalásul a macija lábát is bekötötték és azt zsineggel „húzták".