• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Képzést kapnak a civilek

Hírek Forrás: Weborvos

Hogyan kűzdheti le a forráshiányt, igazodhat el az állandó változásban egy civil szervezet?

Kommunikáció és eseményszervezés, uniós és állami pályázati lehetőségek, betegjogi ismeretek, csak néhány téma azok közül, amelyeket megismerhet annak a több mint 20 betegszervezetnek a vezetője, akik részt vesznek a Lilly Hungária Kft. és a Sötét Nappalok Fényes Éjszakák Egyesület ma zajló betegszervezeti akadémiáján. „A kezdeményezés célja azt volt, hogy olyan elméleti és gyakorlati információkat kapjanak az érdeklődők, amelyeket használva eredményesen alakíthatják át működésüket, továbbá még hatékonyabbá tehetik a betegeket segítő tevékenységüket"-mondta el Dr. Szabó László, a Lilly Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.


A betegszervezetek különösen fontos, gyakorta hiánypótoló feladatot töltenek be, legyen szó akár a megelőzést támogató kezdeményezésekről, a súlyos, gyógyíthatatlan betegek lelki, anyagi támogatásáról, vagy a betegjogok érvényesítéséről. Sajnos hiába fejlődik erőteljesen a civil szféra, néhány pozitív példától eltekintve nincsenek meg annak lehetőségei, hogy a betegekért tenni akaró alapítványok, egyesületek átfogó, akár a népegészségügy szempontjából is hasznos programokat indítsanak és koordináljanak. A legnagyobb problémát ezen a területen is a forráshiány jelenti, de esetenként a megfelelő szervezetfejlesztési és kommunikációs ismeretek hiánya is akadályozza a hatékony működést.


Az állami források egyre szűkösebbek és a vállalatok adományozási lehetőségei is az éppen adott gazdasági, iparági helyzettől függenek. Így a szervezetek között jelentős rivalizálás folyik a támogatói együttműködések megszerzéséért. Az egyre szűkülő piacon csak azok a szervezetek maradhatnak fent, akik képesek működésükbe integrálni a versenyszférában elengedhetetlen tudást. Legyen szó akár vállalati együttműködésről, akár állami vagy uniós pályázatokról, ma már mindenhol elvárják a professzionális hozzáállást, sőt, számos uniós pályázat csak akkor nyerhető el, ha a beadott programhoz részletesen kidolgozott kommunikációs terv is társul.


Jelenleg nagyon ritkák azok a szervezett képzések, amelyek rendszeresen, vagy eseti jelleggel lehetőséget adnak a civil szféra képviselőinek működési területükön túlmutató ismereteik bővítésére. Közös rendezvényeken, fórumokon ugyan megoszthatják egymással tapasztalataikat, azonban ez a hosszú távú sikerhez gyakran kevés. Az utóbbi néhány évben egyre több szervezet ismeri fel annak szükségességét, hogy olyan területeken, mint például a pénzügy, a pályázatírás, vagy a kommunikáció, tapasztalt szakembereket alkalmazzanak, azonban erre, a zömében betegekből és hozzátartozókból álló betegszervezeteknek nincs megfelelő erőforrása. A megoldást, olyan, civil és vállalati összefogással megvalósuló események jelentenék, amilyen a mostani konferencia is.