Nincs lehetőség arra, hogy szerződést egy cég tulajdonosi hátterében bekövetkezett változás miatt mondjanak fel.
A debreceni székhelyű HQ-LAB Kft. működteti a Kenézy Gyula Kórház és a VESZ Egészségügyi Szolgáltató Kht. laboratóriumait és vérvételi helyeit, amelynek tulajdonosai között lehet találni egy Seychelle-szigeteken bejegyzett offshore céget, a Darius Investment Ltd.-t. Ennek előzménye, hogy a Kenézy Kórház fenntartója, az akkor szocialista vezetés alatt álló Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat 2006-ban indított nyílt közbeszerzési eljárást a kórház labordiagnosztikai tevékenységének ellátására. A törvényesen lefolytatott közbeszerzés közös nyertese a budapesti Corden International Kft. és a kazincbarcikai ModuLab Kft. lett.
2006 őszén változás történt a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat élén: a helyhatósági választások eredményeként Juhászné Lévai Katalin MSZP-s elnököt a fideszes Rácz Róbert - jelenleg Hajdú-Bihar megyei kormánymegbízott - váltotta a megyei elnöki poszton. A labordiagnosztikai közbeszerzés tárgyában a 2006. év második fél évétől sem a megyei közgyűlés, sem a bizottságok döntést nem hoztak. A nyertesekkel a 2012-ig hatályos közreműködői szerződést 2007 februárjában írták alá.
Erről Lampé Zsolt, a Kenézy Kórház ügyvezetője elmondta, a szerződés többek között arról is rendelkezett, hogy a szóban forgó társaságok projektcéget hoznak létre, amelyet jogutódnak tekintenek. Ilyen előzmények után hozták létre 2007 márciusában a HQ-LAB Kft.-t, amely - hangsúlyozta Lampé -„Magyarországon bejegyzett és a magyar jogszabályok alapján adózó cég".
Az ügyvezető kijelentette: a közbeszerzési törvény arra nem ad lehetőséget, hogy egy érvényesen lefolytatott eljárást követően megkötött szerződést azért mondjon fel bármelyik fél, mert egy cég tulajdonosi hátterében változás történik. Hozzátette, a Darius Investment Ltd. nevű offshore cég sem az alapításkor, sem a közreműködői szerződés aláíráskor nem volt a HQ-LAB Kft. tagja. Nem is lehetett, hiszen - mint az a hatályos cégkivonatból kiderül - a Seychelle-szigeteken bejegyzett céget 2007 októberében jegyezték be a HQ-LAB Kft. tulajdonosai közé, azaz egy évvel azután, hogy a Fidesz átvette a szocialistáktól a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat vezetését.
Csontos János, a HQ-LAB ügyvezetője - Lampé Zsolthoz hasonlóan - a történtek törvényességét hangsúlyozta. Elmondása szerint a kft. kezdetektől a magyar jogszabályok alapján adózó cég, a Darius bevonására a tulajdonosok közötti jogi megállapodás miatt volt szükség, amelynek célja az időközben felmerülő beruházások finanszírozása volt. A közbevetésre, miszerint az offshore cégeket klasszikusan a kedvezőbb adózás miatt alapítják, az ügyvezető azt mondta: ez a kérdés nem érthető számára, hiszen a HQ-LAB Kft. Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság, nyeresége után a társasági és osztalékadóról szóló törvény szerint fizeti meg a társasági adót, ami független a társaság tagjainak személyétől.
Kifejtette: a HQ-LAB adózása nem kedvezőbb azzal, hogy egyik tagja offshore státuszú. Közölte azt is: a Darius a társaság bevételeiből soha semmilyen jogcímen nem részesült, a Darius részére a HQ-LAB Kft. semmilyen jogcímen soha nem teljesített kifizetést, s mivel a társaságnál megalakulása óta nem volt osztalékfizetés, így a Darius osztalékot sem kapott.
Kijelentette: a társaság korábban jelentős beruházásokat, fejlesztéseket és korszerűsítést tervezett, a Darius e beruházások egy részében vállalt volna szerepet. A gazdasági helyzet miatt azonban átgondolták a beruházásokat, így a Darius nem teljesített beruházást a társaság számára.
Közölte azt is: korábban a Dariust nem a társaság vonta be a tulajdonosok közé, s a cég nem is a jegyzett tőke felemelése folytán szerzett részesedést, hanem a kft. egyik tagjától vásárolta meg az üzletrészének egy részét.