• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

''Felpörögtem, és jöttek a hangok''

Lapszemle Forrás: Népszava

Magyarországon a lakosság egy százaléka, mintegy százezer ember skizofrén.

A skizofrénia a mai napig nem gyógyítható, a beteg gyakorlatilag teljesen tünetmentessé tehető: önálló életet élhet, tanulhat, felelősségteljes munkát vállalhat, s ha egy megértő társra lel, akár családot is alapíthat – írja cikkében a szerző.

Hogy a skizofrénia örökletes betegség vagy a környezeti hatások nyomán alakul ki az arra hajlamos emberekben, azt még ma sem tudják. Dr. Kárpáti Róbert, a Fejér megyei Szent György Kórház II. sz. pszichiátriái osztályának osztályvezető főorvosa elmondta, „nincs meg az a gén- vagy az a molekulaeltérés, amelynek alapján azt mondhatnánk, hogy akiben ez megvan, vagy akinek ez vagy az az anyag túlműködik az agyában, az skizofrén lesz. Bár speciel biokémiai okokat - depaminanyagcsere-túlműködést - már igazoltak. De hogy ez miért, esetleg genetikai okokból működik túl, azt a mai napig nem tudjuk".

A 60-as években Finnországon végigsöpört egy nagy influenzajárvány, s rá tizenöt évre hirtelen megnövekedett a skizofrénok száma. A vizsgálat során kiderült, hogy nagyon sok anya a terhesség harmadik és hatodik hónapja között megkapta az influenzát. A szakma tudós képviselői közül sokan viszont azt mondják, hogy ez nem is egy biológiailag megalapozott betegség, hanem a kóros személyiségfejlődés következménye, amiért is a korai anya-gyermek kapcsolatot teszik felelőssé, a családi nonverbális kommunikáció alacsony fokát.

A skizofrénia egy multifaktorális betegség, tehát több tényező együttállása kell ahhoz, hogy valakinél megjelenjen. A „hírhedt" elektrosokknak ma is helye van a terápiában, de a szerepe minimalizálódott. A székesfehérvári Szent György Kórház férfi pszichiátriai osztályán évente 2000 beteget látnak el, akiknek harminc százaléka pszichotikus. Ebből a 600-ból kettőt kezeltek elektrosokkal. Az ötvenes években még minden pszichotikust sokkoltak.

A gyógyszereknek is köszönhetően humanizálódott a pszichiátria. Freud Tamás agykutató és munkatársai például egy gyógyszergyárral közös kísérleteket folytatnak egy, az epilepszia, az Alzheimer-kór és a skizofrénia hatásainak enyhítésére is alkalmas szorongásgátló kifejlesztésére.