• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermekek a reumatológián

Lapszemle Forrás: Békés Megyei Hírlap

A Pándy Kálmán megyei kórház elnyerte a jogot ahhoz, hogy a gyermek-reumatológiában is alkalmazza a biológiai terápiát.

A kórház gyermekosztályán 1988 óta működik gyermek-reumatológiai szakrendelés. Az ambulancián 700-900 beteg fordul meg évente. Sipos Péter, a gyermekosztályt vezető főorvos elmondta: betegeik életkora többségében 6-18 év között van, de lényegesen ritkábban előfordulhat reumatológiai vonatkozású probléma ennél fiatalabb korban is, extrém esetekben akár csecsemőknél is. „A leggyakoribb kórképek az akut és krónikus ízületi gyulladások, melyek hátterében legtöbbször immunológiai okok állnak. Gyakoriak a különböző vírusos vagy bakteriális fertőzésekhez társult reaktív gyulladások. Egyéb belgyógyászati betegségekhez vagy rendszerbetegségekhez is társulhatnak ízületi bántalmak. Gyakran találkozunk tartási rendellenességgel: hanyag tartással, gerincferdüléssel, de a lúdtalp is ide sorolható" - közölte.

A biológia terápia jelentőségéről dr. Keszthelyi Péter, a Pándy Kálmán kórház reumatológiai osztályának vezető főorvosa beszélt: „A gyulladásos reumatológiai problémák immunológiai megbetegedések. Magyarországon több mint százezer ember szenved ebben a kórban, Békés megyében évente 4-800 új megbetegedésre számíthatunk. A Pándy Kálmán Kórház Reumatológiai Osztályán működő Biológiai Terápiás és Arthritis Centrumnak kitüntetett szerepe van a szakvizsgálatban és a személyre szabott gyógyszeres kezelés elindításában. Az eltelt közel 5 év alatt elmondhatjuk, hogy a biológiai terápiával radikális változást tudtunk elérni. Betegeink fájdalmai, ízületi duzzanatai csökkennek, napi tevékenységüket sokkal jobban el tudják végezni".

Sokan úgy gondolják, hogy az autoimmun betegségek gyermekkorban ritkán fordulnak elő. Ezzel szemben a reumatikus betegségek a leggyakoribb gyermekkori krónikus betegségek közé tartoznak. „Hazánkban legalább 3-5 ezer gyermek szenved krónikus ízületi gyulladásban. Az autoimmun (reumatikus) betegségek során a szervezet védekező rendszere a saját szervei ellen fordul, így a szövetekben gyulladás alakul ki, amely súlyos károsodáshoz vezethet. Az ízület megduzzad, mozgásterjedelme beszűkül és fájdalmassá válik. A gyermekkori krónikus ízületi gyulladások kezelésének három fő alappillére a gyógyszeres, a fizioterápiás és az ortopéd-sebészi kezelés. A cél az ízületi gyulladás és a fájdalom csökkentése, a károsodás és a mozgástartomány beszűkülésének megelőzése, az életminőség javítása" - mondta a főorvos.

Dr. Keszthelyi Péter arról is beszélt, míg a „hagyományos" gyógyszereket kémiai úton készítik, addig a biológiai terápia gyógyszereit biológiai technológia útján állítják elő, vagyis természetes eredetűek. A biológiai terápiás gyógyszerek ennek megfelelően szerves alkotóelemekből állnak, és nagy szerkezeti komplexitás jellemzi őket. A biológiai terápiák célzottan, a betegség kialakulásában szerepet játszó úgynevezett szabályozó útvonalakat befolyásolják. „A dél-alföldi régióban csak Gyulán van OEP által is támogatott gyermek-reumatológiai ambulancia. A Szegedi Gyermekklinikán az immunológiai rendelés részeként folyik a reumatológiai betegek ellátása komplex rehabilitációs programmal" - mondta dr. Sípos Péter főorvos, hozzátéve: „Az immunológiai betegségek szakterületén hallatlanul gyors fejlődés indult meg, melynek alap-ját képezi a biológiai terápia.