• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ha ez hiányzik, a legújabb rákterápiák sem elegendők

Lapszemle MA 06:18 Forrás: InfoStart
Ha ez hiányzik, a legújabb rákterápiák sem elegendők

Jól működő egészségügy és jól működő szociális háló is kell, hogy meg tudjuk gyógyítani a betegeket.

A friss OECD-adatok szerint a rákbetegségek területén vannak már kedvező jelek, de bőven van még teendő. A nemzetközi és magyar adatok összevetéséről Szalóki Katalint, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóját kérdezte az InfoStart.

Mindenképp fejlődnie kell Magyarországnak a megelőzésben, hiszen minél korábban fedeznek fel egy betegséget, annál nagyobb esély van annak gyógyítására. Az egyén felelősségéről nem esik elég szó: a szakértő szerint kevesebb alkoholt kell fogyasztani, tényleg nem szabad dohányozni – nagyon sok dolgot mi magunk tudunk hozzátenni ahhoz, hogy egészségesebbek legyünk.

Szót ejtett még az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója arról, hogy uniós összehasonlításban is nagyon keveset költünk GDP-arányosan egészségügyre. "Amit költünk, azt sem a leghatékonyabban költjük el. Biztos, hogy olyan egészségügyi reformokra van szükség, és olyan más megközelítésekre, amelyek sokkal jobban megfelelnek a 21. századi betegellátás kívánalmainak, és amelyek segíteni tudják, hogy a már globálisan létező hatékony terápiák a magyar betegek számára is azokat az eredményeket tudják hozni, ami elvárható lenne" – közölte Szalóki Katalin.

Aggasztónak nevezte ugyanakkor, hogy a fiatal felnőtteknél nő a daganatos megbetegedések száma, pedig ez az a csoport, amely előtt még nagyon hosszú jövő áll; ők tudnak GDP-t termelni, rájuk a korábbiakban úgy számítottak, mint a társadalom gerince, akik mind a gyerekeknek, mind pedig az idősebb korosztálynak biztosítani tudják a hátteret.

Mindeközben vannak már olyan terápiák, amelyek sokat segíthetnek a rákbetegek gyógyításában, de ezek önmagukban nem elegendők.

"Például a tüdőrák diagnózisa húsz évvel ezelőtt szinte hónapokon belüli halált jelentett. Manapság ez a betegség bizonyos esetekben gyógyítható, bizonyos esetekben pedig krónikus betegséggé segíthető. Rengeteg immunterápiás készítmény van, jönnek az újabb génterápiák, amelyek mind egyre célzottabban, egyre inkább az adott egyén igényeire támaszkodva tudják segíteni a gyógyulást, de ez persze önállóan nem működik. Jól működő egészségügy és jól működő szociális háló is kell, hogy meg tudjuk gyógyítani ezeket a betegeket" – fejtette ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója.

A teljes információ a cikkben.