Nem csak kezelni nehéz a tbc-t, kórokozójának kimutatása sem könnyű.
A diagnózis megállapítása nem is olyan rég még 6-8 hetet vett igénybe, amti egy decemberben jóváhagyott, borsos árú készülékkel 90 percre csökkent. Ez a gyorsteszt a pontos diagnózison túl azt is képes tisztázni, hogy a kórokozó érzékeny-e a rifampicin nevű antibiotikumra. Ezzel a szerrel a betegség jól kezelhető, de sajnos egyre több a szer hatásának ellenálló kórokozó.
A teljesen automata készülék nukleinsav-szaporító módszerrel dolgozik: az egészen kis mennyiségben jelen lévő kórokozó örökítőanyagát sokszorozza meg és elemzi, s ezzel a HIV-fertőzéssel szövődött, az átlagosnál nehezebben kimutatható esetek diagnosztizálására is alkalmas. A módszer évek óta létezik a nagyobb, központi laboratóriumokban, nagyméretű és energiaigényű berendezések végzik - az új készülék azonban kicsi, könnyen szállítható, így eljuthat az elmaradottabb országok kistelepüléseire is. Egyetlen paraméterén nem sikerült csak lefaragni, az árán: 17 ezer dollár, plusz az egyes vizsgálatokhoz szükséges „patron", darabonként 17 dollárért.
Mindezek fényében ügyesnek lehet nevezniazt a módszert, amelyről szintén decemberben számolt be a trópusi medicina amerikai szakfolyóirata (The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene). Tanzániai kutatók a gambiai óriás- vagy hörcsögpatkányra, pontosabban annak orrára és falánkságára bízzák a diagnosztikai döntést. Bár a kísérlet vezetője, Alan Poling (Western Michigan University) elismeri, hogy az orvostársadalom szkeptikus módszerük megbízhatóságát illetően, ennek nem látja alapját, hiszen a rágcsálók 93 százalékos megbízhatósággal jelezték, ha valaki nem volt fertőzött.