Kérdőjeles lehet a hatása annak, ha valaki durván csökkentené a gyógyszerek társadalombiztosítási támogatását.
Ezt Torma Árpád közgazdász, gyógyszerpiaci elemző jelentette ki. Az Egészségbiztosítási Alap (EA) gyógyszerkasszája tavaly mintegy 300 milliárd forint volt, miközben a betegek 117 milliárdot fizettek orvosságaikért. Ha a költségvetési előirányzat harmadát elvennék, megduplázódna a betegek terhe.
Bármiféle intézkedést a támogatási rendszer teljes körű felülvizsgálatának kell megelőznie. A gyógyszerkassza felét egyébként a súlyos, köztük például onkológiai betegek emelt és kiemelt támogatással megvásárolható orvosságaira költi a tb. Ha ezek támogatását csökkentenék, dobozonként több tízezer forintot kellene fizetniük a betegeknek, ennek realitása kérdéses.
Szóba jöhet a készítmények felírhatóságának a korlátozása, ezt azonban szakmailag nagyon elő kellene készíteni.
Közgazdasági megközelítéssel is csökkenthető lenne a kassza, ha a tb bővítené az úgynevezett ártámogatási volumen-megállapodásokat a gyártókkal. Az annál nagyobb gyógyszerforgalom ellenértékét ugyanis a cégeknek vissza kell fizetni. Tavaly ez 17 milliárd volt. Ám ezzel a három intézkedés legfeljebb 20-30 milliárdos megtakarítást hozhat a biztosítónak.
Aki a Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe tartozónak véli a súlyos társadalompolitikai és szociális kérdéseket, téved, azok megválaszolása a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kompetenciája - szögezte le Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. Ha támogatná a kormány a gyógyszerkassza harmadolását, úgy a súlyos betegek jobb esetben hosszabb ideig lennének táppénzen, így kiesne a bérük utáni járulék, rosszabb esetben például a rákos betegek életébe kerülne. Mivel a tb a gyógyszerkasszát a vényre kiváltható készítmények támogatására fordítja, annak csökkentésével nőne a kórházban, sokkal költségesebben kezelt betegek száma. A gyógyszercégek teherbírása is véges, az idén ugyanis már 51 milliárdos különadót fizetnek a tb-nek.