A tüdőszűrést az előző rendszerben a tuberkulózis miatt tették kötelezővé.
Százezer lakosra néhány éve még hatvan, tavaly viszont már „csak" negyvennyolc tüdőrákos megbetegedés jutott Kecskeméten és környékén. Jelenleg tüdőszűrést csak akkor rendel el az ÁNTSZ mindenkire vonatkozóan, ha egy megyében az új tbc-s betegek száma egy év alatt meghaladja a 25 százezreléket. Bács-Kiskunt szerencsére mostanság elkerüli a korábban Morbus hungaricusnak (magyar kórnak) nevezett népbetegség.
- Megyénk jó helyzetben van, különösen Kecskemét és környéke: itt a gyakoriság csak hat-nyolc százezrelék. Meggyőződésem, hogy Angliában vagy Svájcban sem tudnak jobb eredményt felmutatni - mondta Pánczél Gyula, a kecskeméti tüdőgondozó intézet vezető főorvosa.
A tüdőszűrés tehát jelenleg nem általánosan kötelező - de nyilván nem is tilos, hiszen néha jobb az elővigyázatosság. Negyvenéves kor fölött évente egyszer ingyenes, negyven év alatt a vizsgálatért 860 forintot kell fizetni kivéve, ha a háziorvos állít ki beutalót mellkasi röntgenfelvételre.
- Negyvenéves kor alatt senkinek sem ajánlom a szűrést. Kivéve természetesen a dohányosokat, hiszen közöttük harmincszor-ötvenszer gyakoribb a tüdőrák, mint a nem dohányzók körében. Az is tudott, hogy minél tovább füstöl valaki, annál nagyobb az esélye nemcsak a tüdőrákra, hanem az érelmeszesedésre vagy a szívinfarktusra is.
Persze a rák hétterében nem csak a dohányzás állhat, hiszen a betegség sokszor genetikailag kódolt - folytatta Pánczél Gyula. Hozzátette: a passzív dohányzás önmagában nem okozhat rákot. Természetesen volt már arra példa, hogy valaki úgy lett beteg, hogy soha nem gyújtott rá, de az ilyen esetek számát a főorvos szerint tíz év tekintetében is egy kézen össze lehet számolni.