• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Majmoknál már működik az ebola elleni gyógyszer

Lapszemle MA 06:24 Forrás: Qubit
Majmoknál már működik az ebola elleni gyógyszer

A szájon át alkalmazható ODV-kezelés amiatt is különösen sokat ígérő, mert a tablettákat egyszerűbb szállítani.

Áttörést jelenthet az ebola elleni küzdelemben egy friss kutatás: bár az Obeldesivir (ODV) nevű gyógyszer alkalmazását már korábban is vizsgálták, a kutatáshoz injekcióval juttatták be a kórokozót a kísérleti majmok szervezetébe, most pedig a valós körülményeket jobban modellezve szájon át, cseppfertőzéssel fertőzték meg, így a betegség lefolyása lassabb volt, és a gyógyszer is hatékonyabban működött, írja a Qubit.

A majmok a fertőzés után 24 órán belül szájon át kezdték kapni a gyógyszert. A kísérletben öt rézuszmajom és öt közönséges makákó vett részt, az előbbieknél 80, az utóbbiaknál 100 százalékban sikerült megelőzni a fertőzés halálos kimenetelét. A kutatásból kiderült az is, hogy az ODV nem csak az ebola különösen fertőző szudáni variánsával szemben nyújt védelmet, hanem hatékony lehet más filovírusok, így például a Marburg-vírus ellen is.

Az ebola 50-90 százalékos halálozási arányú betegség, ami az eddigiekben már több tízezer ember életét követelte. A szájon át alkalmazható ODV-kezelés amiatt is különösen sokat ígérő, mert a tablettákat egyszerűbb szállítani, nem igényelnek speciális tárolást, ezért gyorsabban és könnyebben eljuttathatóak oda, ahol szükség van rájuk.

A teljes információ a cikkben.