Nem akarja egyik kórház sem bekebelezni a másikat, ésszerű együttműködésről van szó.
Veszprém, Fejér és Somogy megye egészségügyi intézményeinek integrációjával már jövőre megkezdené működését a Pannon Egészségügyi Társulás (PET). A tagok több lépcsőből álló tervet tettek le az egészségügyi kormányzat asztalára, amely az intézmények működésének összehangolása révén hatékonyabbá és olcsóbbá tenné a helyi ellátórendszert.
A három dunántúli megye egészségügyi intézményei 1,2 millió állandó lakost - nyaranta pedig körülbelül kétmillió főt - látnak el, ez olyan nagyságrend, amelyben már jól szervezhetők az ideális betegutak, így a páciensek mindig az állapotuknak megfelelő ellátást kaphatnák, szakmailag egységes irányelvek alapján. Ennek kidolgozása mellett a modellhez kapcsolódó intézmények közös logisztikai és beszerzési tevékenységet folytatnának, egységes uniós fejlesztéseket céloznának meg. A nagyobb tételben vásárolt eszközök, gyógyszerek miatt jelentős, akár 10-15 százalékos árkedvezményt is elérhetnének a beszállítóknál.
- Az intézmények egyedül nem képesek megoldani a problémákat, csak ez jelenthet kitörési pontot - fogalmazott Rácz Jenő, a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség elnöke. - Nem akarunk intézményeket megszüntetni. Nem akarja egyik kórház sem bekebelezni a másikat, csak azt szeretnénk elérni, hogy a feladatokat - a beszerzéstől a betegutak szervezésén át a gyógyításig - együtt lássuk el, ésszerűen elosztva azokat - hangsúlyozta. Tehát az együttműködés fő célkitűzése megfelel az egészségügyi kormányzat által megalkotott Semmelweis-terv alapelveinek, amely szintén az erőforrás-koncentrációra, a centralizációra, a konszolidációra, a térségi betegellátás-szervezésre építene.
Csakhogy a minisztérium vitaanyaga némiképp máshol húzná meg az együttműködés földrajzi határait, mint a Pannon-modell. Egy-egy megyét kettévágna, s külön nagytérséghez, azaz külön-külön kórházhoz sorolna, Somogyot például Pécshez és Zalaegerszeghez.
- Szakmai kérdésekben teljes az egyetértés a Semmelweis-tervvel, amiben eltérés van, az az integrációs egységek földrajzi megjelölése - mondta Rácz Jenő, s hozzátette: nekik az a véleményük, hogy az integrációs alapegység a megye legyen, s ennek egységét fenn kell tartani. Természetesen azt is tudomásul kell venni, hogy időnként, speciális esetekben, a betegutak ettől eltérhetnek. Mivel azonban egy megye nagyságrendje nem akkora, ami egy komplett ellátórendszer szempontjából megtervezhető, ezen egységek együttműködésére dolgozták ki a koncepciójukat -hangsúlyozta.
A PET-ben egyébként számolnak azzal is, hogy az együttműködés akár öt megyét is magában foglalhatna. Létrehozói szerint nem kizárt, hogy később Baranya és Tolna is csatlakozna az integrációs egységhez, és ezzel 1,9 millió állandó lakosúra bővülne az új ellátási egység. Az érintettek számítanak arra is, hogy a terv megvalósulásával egyéni érdekek sérülhetnek, de - mint mondják - az elsődleges szempont a betegérdek.