A vesebetegség és a szív-, érrendszeri betegségek összefüggéseire hívják fel a figyelmet ma.
- A napjainkban népbetegségnek számító szív-, érrendszeri betegségek hozzájárulnak a vesebetegség kialakulásához és jelentősen rontják a vesebetegek túlélési esélyeit, pedig a vesebetegség akár egy egyszerű vizeletvizsgálattal is kiszűrhető, korai fázisban jól kezelhető - mondta dr. Szegedi János orvos-igazgató, a Jósa András Oktatókórház osztályvezető főorvosa.
A krónikus vesebetegség legtöbb esetben sokáig nem okoz semmilyen tünetet, s amikor észreveszik, gyakran már késő. A diabeteszes és a hypertoniás betegek több mint 10 százalékánál tapasztalható vesefunkció-romlás.
A megyében jelenleg 40 ezer cukorbeteg és több mint 140 ezer magas-vérnyomásos ember él, ezek alapján mintegy 25 ezer vesebeteggel kell számolnunk – közölte Szegedi János. -
Tartós cukorbetegség esetén a betegek 30 százalékánál van veseérintettség, melynek talaján végstádiumú veseelégtelenség alakulhat ki - tájékoztatott dr. Valikovics Ferenc főorvos. A vesekárosodás kezdeti tünete a vizeletben megjelenő fehérje, és általában ezzel egy időben jelentkezik a vérnyomás-emelkedés is.
A hypertonia önmagában is népbetegség, vesekárosító hatású, mely a lakosság 18-23 százalékánál fordul elő. Fontos, hogy cukorbetegeknél a vérnyomás 130/80 Hgmm alatt legyen.
- A veszélyeztetettek szűrésével, a betegek rendszeres ellenőrzésével és helyes kezelésével a vesekárosodás romlása lassítható - teszi hozzá dr. Angyal Sándor főorvos.