• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Nehéz élethelyzet

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Meg szeretném tudni mi a különbség a pszichológus és a pszichoterapeuta tevékenysége között. Amit már tapasztaltam, az hogy a pszichológus beszéltet, meséljem el mi mi történt velem az elmúlt héten, és ezek mit jelentettek számomra. De ez nekem nem sokat segített, mert a problémáim továbbra is fennállnak. A pszichoterapeuta hasonló-e, és TB-re van-e lehetőség felkeresni. A pszichológushoz TB-re csak 5 alkalommal lehetett menni. Azt a munkám során már megtanultam hogy csak én tudok magamon segíteni és minden "agyban dől el", de vannak élethelyzetek, amit nem tudok jól megélni és kezelni. Hány alkalom ami szükséges esetleges technikák elsajátításához, esetleg milyen könyvet tudna ajánlani, amiből "tanulni" lehet.
"Nehéz élethelyzet" jeligére

Kedves levélíró!
Teljesen jogosak a kérdései, csak nem szabad elfelejteni, hogy bár tudatunk alaptermészete azonos, egyénileg természetesen " egyedi" jelenségek vagyunk. Azt hiszem ennyi kétely esetén valóban mindenképpen célszerűbb egy Önnek megfelelő könyvet elolvasni és csak utána dönteni arról, hogy kell-e Önnek
segítség és ha kell milyen jellegű. Én a Mammut Libri könyvesboltja pszichológia, ezoterika pultjain találom a legjobb könyveket, menjen el és kukkantson be néhányba. Remélem megtalálja az Önnek szólót. Én kívülről nem tudok egy könyvet ajánlani, de tényleg rengeteg jó könyv van.
A pszichológus az ELTE-n végzett és a lélektan tudományában jártas diplomás, a pszichoterapeuta különböző diplomások (orvosok, döntően pszichiáterek, de más szakorvosok és pszichológusok által is megszerezhető ugynevezett posztgraduális képzés során megszerzett ráépített szakképesítés, illetve szakvizsga, ami feljogosít egy magasabb szintű pszichoterápiás
tevékenységre. Alap pszichoterápiát minden orvos és pszichológus is végezhet. A pszichoterapeuta magasabb szintű képzettséggel rendelkezik. Azt megmondani, hogy kinek milyen foku, profilú és időtartamú pszichoterápiára van szüksége, csak alapos mélyinterjúk és un. próba időszak után lehetséges, figyelembe véve persze a kliens igényeit, kéréseit, pénzügyi lehetőségeit.
Az a gyakorlat (a világon mindenütt) hogy a betegbiztosítók csak egy limitált idejü terápiát fizetnek, ha fizetnek egyáltalán. A pszichoterápiák döntő része magánpraxis keretében történik.
együttérzéssel: dr.Lajtavári László

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink